" />

Artvin’de zeytin fidanı dağıtıldı

Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından uygulanan,"Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi" kapsamında, "Yöresel Zeytin Fidanı" dağıtımı yapıldı.


Artvin’de zeytin fidanı dağıtıldı
banner282

Artvin Valisi Ömer Doğanay, İl Genel Meclis Başkanı Hasan Dilberoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Dursun Okur ve muhtarların katılımıyla üreticilere "Yöresel Zeytin Fidanı" dağıtımı yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, "Projeye 2014 yılında başlanmış olup 2015 yılında 4.000 adet zeytin fidanı dağıtılmıştır. 2016 yılında ise üretilen 5.000 adet zeytin fidanının dağıtımı devam etmektedir. Yöresel meyve çeşitleri üretiminin arttırılması ve yapılan baraj projeleri nedeniyle büyük bölümü su altında kalan zeytin bahçelerinden alınan yerli zeytin (Butko, Satıh ve Otur) çeşitlerinin çelikleri, AKAK Projesi tarafından yapılan iklimlendirmeli seramızda köklendirilerek, zeytin yetiştiriciliğine uygun olan köylerimizde zeytin bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize ücretsiz olarak dağıtılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

YORUM EKLE