AK Partili Vekil Ilıcalı: Çiftçi borçları yapılandırılsın!

Ak Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, üreticilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçların yapılandırılması gerektiğini belirtti.

banner255
AK Partili Vekil Ilıcalı: Çiftçi borçları yapılandırılsın!
banner200

Erzurum Ziraat Odası Başkanlarının aylık değerlendirme toplantısına katılan Ilıcalı, Erzurum'da üreticilerin zor şartlara rağmen göç etmediğini vurguladı. Üreticinin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne olan borçların ertelenmesinden ziyade yapılandırılması için önerge verdiğini ifade eden Ilıcalı, "Bu konu için Şubat ayından beri uğraşıyorum. En son Maliye Bakanımız Naci Ağbal ile görüştüm kendileri konuyu bu toplantıda değil sonrakinde değerlendirelim demesi üzerine Afyon'daki toplantımızda borçların yapılandırılması konusunu tekrar gündeme getirdim.

Başbakanımız Binali Yıldırım'a Tarım Bakanımıza, Maliye Bakanımıza durumu anlattım. En sonda kapalı grup toplantımızda tüm milletvekillerimize bu borçların ertelenmesi değil yapılandırması gerektiğini, Şubat ayında verdiğim önergeyi ve burada adil olmayan bir durum çıktığını söyledim. Maliye Bakanımızda Başbakanımızın huzurunda 'Hocamla biz bu konuyu görüştük, şuanda hazine görüşüyor. İnşallah haftaya torba yasada bunu değerlendireceğiz.' cevabını verdi. Ben bu şekliyle inşallah sonuca ulaşacağını umuyorum" değerlendirmesini yaptı.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Destekleme Modeli Değişmeli
Destekleme Modeli Değişmeli - 3 yıl Önce

Çiçtçiye verilen nakdi destek yerini yavaş yavaş ayni desteğe bırakmalı. Devlet para konusunda doğrudan vatandaşla muhatap olmamalı. Yekünü milyonlar tutan destekler, çiftçiye 200- 300 TL gibi çok cüz'i olarak ulaşıyor ve tarımsal üretime geri dönmüyor. Bunun yerine, sertifikalı tohumluk, buzağı, sun'i tohumlama, hatta mazot gibi konularda ayni destekler ön plana çıkarılmalı. Tabiki arada suistimaller olacaktır. Ancak bu devede kulak kalır. Zaten şu anki sistemde de küçük bazı aksaklıklar yok mu?

- 3 yıl Önce

1979 yılından beri kooperatiflerin içindeyim bir defa mağdur ve gariban faydalanmadı herzaman Fırsatçılar hali iyi olanlar faydalandı.Ayıp ve gunah borcunu zamanında tarlasını İneğini satarak ödeyen garip insanların suçu ne yazıktır.2003 Yılında borçlu mevcut borcunun üçte birini ödedi ve ödemesi düzgün olanlar Beddua ettiler bu yapılandırma aflara benden söylemesi.

banner151

banner251