5 Mayıs’a dikkat! Genç Çiftçi Projesi Hibe Başvuruları sona eriyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan Genç Çiftçi Projesi Hibe Başvuruları 5 Mayıs'ta sona eriyor. Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhammet Angın, hibe başvurusunda bulunmak isteyenleri uyardı.

5 Mayıs’a dikkat! Genç Çiftçi Projesi Hibe Başvuruları sona eriyor
banner200

Giresun İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Dr. Muhammet Angın, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından uygulanmakta olan genç çiftçilere hibe desteği başvuruları konusunda bir açıklama yaptı. Angın, açıklamasında şunları kaydetti:

BİN 222 BAŞVURU YAPILDI

"Kırsal Kalkınma Desteklemeleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ gereğince, Genç Çiftçi Projelerine 30 bin TL hibe başvuruları 5 Mayıs 2017 tarihinde sona erecektir. Giresun ilimizde genç çiftçilerimizin projeye ilgisi yüksek olup, bu güne kadar toplam bin 222 başvuru yapılmıştır. Bu başvuruların bin 189 adeti hayvansal üretim ve 33 adeti de bitkisel üretim alanındadır.

Proje başvuru konuları şunlardır:

Hayvansal üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında: Büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı; Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesis yapımı ve hayvan alımı; Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği; Kanatlı yetiştiriciliği ve tesis yapımı; İpekböceği yetiştiriciliği ve tesis yapımı,

Bitkisel üretime yönelik destekleme projeleri kapsamında: Kapama meyve bahçesi tesisi; Fide, fidan, iç ve dış mekân süs bitkisi yetiştiriciliği; Kontrollü örtü altı yetiştiriciliği; Kültür mantarı üretimi,

Yöresel ürünler ile tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik destekleme projeleri kapsamında: Çok yıllık tıbbi ve aromatik bitki üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesi; Coğrafi işaretli, organik veya iyi tarım uygulamalı bitkisel ve hayvansal üretim; Coğrafi işareti olan gıdaların üretimi, konularını kapsamaktadır.

GENÇ ÇİFTÇİLERDE ARANAN ŞARTLAR

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak; Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 18 yaşını doldurmuş, 41 yaşından gün almamış olmak, Başvuru tarihi itibarıyla ücretli çalışan olmamak; Okur-yazar olmak. Başvuru tarihi itibarıyla örgün eğitime devam ediyor olmamak;

Başvuru tarihi itibarıyla Katma Değer Vergisi (KDV), gerçek ve basit usulde vergi mükellefi olmamak; Hayvansal üretime yönelik, büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, tesisi yapımı ve hayvan alımı konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 15 adet büyükbaş veya 50 adet küçük baştan fazla hayvan sahibi olmamak; Arı ve arı ürünleri yetiştiriciliği konulu proje başvuruları için bu Tebliğin yayımlandığı tarih itibarıyla 50 adetten fazla arılı kovan sahibi olmamak;

Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında hibeden faydalanmış, hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazandığı halde sözleşmeyi imzalamamış, hibe sözleşmesi iptal edilmiş veya genç çiftçi proje değerlendirme komisyonunca başvurusu reddedilmiş olmamak; Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programlarından yararlanmış olmamak; Tebliğin 11. Maddesi Genç Çiftçinin (ç), (e), (f), (g), (ğ) ve (h) bentleri hükümlerine tabi kişilerin eşi olmamak.

Başvuruların yapılacağı yerler; Ön başvurular, "https://gencciftci.tarim.gov.tr" uzantılı yazılım üzerinden yapılacaktır. Kesin başvurular ise istenilen belgelerle birlikte, genç çiftçilerin proje uygulayacağı kırsal alanda ikamet ettiği veya ikamet etmeyi taahhüt ettiği yerleşim biriminin bağlı olduğu İl/İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine şahsen yapılacaktır.

Tebliğ kapsamında başvurusu kabul edilip, hibe sözleşmesi imzalayarak, belirlenen şartları yerine getiren genç çiftçiye en fazla 30.000 (otuz bin) TL'ye kadar hibe ödemesi yapılacaktır.

Genç çiftçilerimize önemle duyurulur."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251