2018 ÇKS başvuruları başladı

2018 üretim yılı için ÇKS başvuruları 1 Eylül'de başladı. Başvurular 30 Haziran 2018'de sona erecek.

2018 ÇKS başvuruları başladı
banner200

Elazığ Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, 27 Mayıs 2014 tarih, 29012 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği kapsamında, 2018 üretim yılı için ÇKS başvurularının 1 Eylül 2017 tarihinde başladığını, başvuruların 30 Haziran 2018 tarihinde sona ereceğini belirtti.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan Karahan, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Çiftçiler bu süreye kadar yapacakları başvurularında 2018 üretim yılı için hâlihazırdaki ve planladıkları tarımsal faaliyet bilgilerinin tamamını beyan edeceklerdir.

Çiftçiler tarafından beyan edilen bu bilgiler sisteme kaydedilecektir. Bu tarihten sonra sahip oldukları veya kiraladıkları tarım arazileri hariç olmak üzere, çiftçi kayıt sistemine yeni bir çiftçi ve arazi kaydı yapılamayacaktır.

Ancak çiftçiler, içinde bulunulan üretim yılında çiftçi kayıt sistemine kayıtlı tarım arazileri üzerinde meydana gelen üretim bilgisi değişikliklerine ilişkin güncellemeleri, üretim yılı arasında yapabileceklerdir.

Bunun yanı sıra; mücbir sebeplerden kaynaklanan üretim bilgisi değişiklikleri ve birinci üretimden sonraki ürün ekim/dikimlerine ilişkin çiftçi başvuruları ise üretim yılı içerisinde yapılabilecektir.

Birden fazla il sınırları dahilin de tarımsal faaliyet sürdüren çiftçiler, Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmak için başvurularını tarım arazisinin bulunduğu yerleşim birimlerinden herhangi birinin bulunduğu il ve ilçe Müdürlüğüne yapabileceklerdir.

Çiftçilerin ÇKS iş ve işlemleri üretim yılı başında hangi il ve ilçe Müdürlüğünce yapılıyorsa üretim yılı sonuna kadar o il ve ilçe Müdürlüğünce sürdürülecektir. Üretim yılına ilişkin destekleme ödemeleri de üretim yılında Çiftçi Kayıt Sistemi iş ve işlemlerini yürüten il ve ilçe Müdürlüğünce yapılacaktır”

İl Müdürü Turan Karahan, Müdürlükte Çiftçi Kayıt Sistemi internet veri girişinde yığılma olmaması için, ürünlerine TARSİM Sigortası yaptıracak üreticilerimizin öncelikli olarak 2018 üretim yılı çiftçi kayıt sistemi başvurularını yapmaları ve daha detaylı bilgi için İl Müdürlüğüne müracaat edilmesi gerektiğini söyledi.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Çks süresi uzatılması hakkında
Çks süresi uzatılması hakkında - 3 yıl Önce

Çks süresi uzatılsın çok mağduruz

ÇKS Dosya Tarihinin Uzatimi
ÇKS Dosya Tarihinin Uzatimi - 3 yıl Önce

Arkadaşlar cumhurbaşkanlığı iletişim merkezi 150 arayarak tarım orman bakanligina mağduriyetimizi bildirelim.

Cks
Cks - 3 yıl Önce

Cks başvurusu uzatılsın

uzatılsın
uzatılsın - 3 yıl Önce

Cks başvurusu uzatılsın maduruzzzz

csk
csk - 3 yıl Önce

Sayin bakanim 2018 2019 yili csk vermeyi unutmusuz secim telasiyla tayip babayi kazandiralim diye ugrasirken beyanlari unutmusuz benimgibi 100 lerce insan magdur lutfen uzatin saygilar aksaray dan halis kilic

Çks
Çks - 3 yıl Önce

Uzatılsın çok maduruz

2018 ÇKS süresi
2018 ÇKS süresi - 3 yıl Önce

Arkadaşlar benim gibi mağdur olan kardeşlerim sesimizi duyurmak için gerekirse dilekce yazalım, Cimer "Cumhurbaşkanlığı iletişim merkezinden" tarım bakanlığına bildirelim ben bunları yaptım sizlerde yaparak sesimizi duyuralim.

uzatılsın
uzatılsın - 3 yıl Önce

maduruz lütfen çsk süreleri uzatilsin


banner151

banner251