Çiftçi mi destekleniyor rantiye mi? İşte çiftçi ile rantiye arasındaki 7 fark! 

2019 yılına ait tarımsal desteklerle ilgili kararname nihayet bugün yayınlandı.

Desteklerle ilgili kararname incelendiğinde çiftçiyi aman aman sevindirecek, bir kalem görünmüyor.

Ben asıl Türkiye'de hep birlikte yaşadığımız ama umursamadığımız bir çelişkiye dikkat çekmek istiyorum.

Bütçeden faize ayrılan ödenekle, ( 138.9 milyar TL) çiftçiye ayrılan tarımsal destekleri (22 milyar TL) karşılaştırdığımızda, Türkiye'de üreten ÇİFTÇİNİN mi yoksa para sahibi bir avuç mutlu azınlığın mı desteklendiği daha iyi görülecektir.  

İşte çiftçi ile rantiye arasındaki 7 fark! 

***Çiftçi üretir, rantiye üretenin payını alır! 

***Çiftçi bütçeden 1, rantiye 7 pay alır! (Bu aradaki fark sadece bu yıla has bir durum değil. Bu uçurum her zaman için geçerlidir!)

***Çiftçiye destekler zamanında ödenmez ancak rantiyeye faizler gününde ödenir! 

***Desteklerin ödendiği çiftçi bellidir ancak faizin ödendiği rantiye gizlidir! 

***Çiftçinin kazancı risklidir ama rantiyenin kazancı kesindir!

***Çiftçi hem üretirken hem de ürettiği ürünü satarken her şeyin vergisini devlete öder, rantiye ise hiçbir şekilde faizden elde ettiği gelirin vergisini devlete ödemez! 

***Çiftçi bütçeden kanuni hakkını bile alamazken, rantiyenin alacağı için kanuna bile ihtiyaç yoktur!  

Görüleceği üzere, bugün yayınlanan kararname ile çiftçiye hangi üründe ne kadar destek verileceğinden ziyade üretmeyen RANTİYENİN üreten ÇİFTÇİYE karşı güçlü olduğu bir yapıda kazanan hep RANTİYE olacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Ak partimi akraba partisimi..? Son zamanlarda devletteki atamalara bakiyoruz onun enistesi bunun kardesi vs biryerlere atanmislar en son tarim bakanliginda kimse yokmus gibi mehmet ali sahinin yegeni tutun ve alkol kurumunun basina atandi yeter artik 16 yildir bunlar akp somuruyolar suba eminim bu insanlar ak partiye dahi oy vermemislerdir

Senol
Senol - 1 yıl Önce

Anlatılan sarmaliga oyle dusdumki mümkün değil çıkamıyorum, bankalar her gün arıyor oduyemiyor um , çırpınıyor um ne zor işmiş çiftçi üretici olmak,alinteriyle para kazanmak.

Türkiye
Türkiye - 1 yıl Önce

AK Parti'den daha fazla hiç kimse ve hiçbir Parti çiftçiyi düşünemez destekleyemez. Ben partizanlık olarak söylemiyorum. Gerçek bu. Çiftçi işine dikkat eder bankalardan uzak durur ve iyi bir harcama politikası izlerse sırtı yere gelmez. Aksi halde işçi memur gibi çiftçide sıkıntıdan kurtulamaz. Iğneyi kendimize çuvaldızı da başkasına batıralım.

Harika Bir Yazı Olmuş
Harika Bir Yazı Olmuş - 1 yıl Önce

Tarımsal desteklere bakarsak ithalatın tam gaz devam edeceği görülüyor. Üretici zor durumda. Gecim derdi olmasaydı hiç kimse hayvan bokuyla uğraşmazdı.

banner251