Tarımsal kuraklık masaya yatırıldı

Eskişehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Tarım Paydaşlarıyla birlikte Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi 2018 yılı değerlendirme toplantısı düzenlendi.

Tarımsal kuraklık masaya yatırıldı
banner200

İl Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen toplantıya İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, Meteoroloji 3. Bölge Müdür Yardımcısı Kadir Kıvrak, Çevre ve Şehircilik İl Müdür Yardımcısı Gülnur Gençler Abeş, DSİ 3.Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürü Erdem Gürergene, Odunpazarı Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Şen ile İl Müdür Yardımcıları ve Şube Müdürleri katıldı.

Devlet Su İşleri 3. Bölge Müdürlüğü temsilcisi tarafından toplantıda yapılan sunumda, Eskişehir'deki barajlarındaki doluluk oranının önceki yıllara göre % 20-30 az olduğu ve şimdiye kadar olan yağmur yağışlarının barajlardaki su miktarına olan katkısının kısıtlı olduğu belirtildi.

Meteoroloji 3. Bölge Müdürlüğü temsilcisi tarafından toplantıda yapılan sunumda ise, Eskişehir'de halihazırda meteorolojik kuraklığın söz konusu olmadığı ve mevcut yağışların mevsim normallerinde olduğu ifade edildi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emine Sever, toplantıda yaptığı konuşmada;

Tarımsal Kuraklığın, tarımsal üretimi etkileyen ve verim düşüklüğüne sebep olan en önemli faktör olduğunu belirterek, yağışların devamlılığını sağlayarak su arzını artırmak elimizde olmasa da, suyun tasarruflu kullanımı ve kurağa dayanıklı çeşitlerin ekilmesi gibi belirli korunma politikaları ve önlemlerin devreye konulmasıyla kuraklıktan kaynaklanan olumsuz etkilerin azaltılabileceğini ifade etti.

Ekim döneminde yağışların geç dönemde olması sonucu hububat ekili alanlarda çimlenmenin geciktiğini ifade eden İl Müdürü Dr. Emine Sever, Kıraç alanlarda ekimi yapılan hububatların verim durumlarının özellikle mart-nisan aylarında gerçekleşecek yağış durumuna göre şekilleneceğini belirtti.

Tarımsal Kuraklığın olumsuz etkilerinin azaltılmasının önemine vurgu yapan İl Müdürü Sever, bu amaçla Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezimizce 2018-2022 yıllarını kapsayan beş yıllık tarımsal Kuraklıkla Mücadele Eylem Planı hazırlanarak Bakanlığa gönderildiğini belirterek, toplantıya katılan tüm Tarım Paydaşlarına teşekkür etti.

Toplantı, katılan tüm Tarım Paydaşlarının Tarımsal Kuraklıkla ilgili görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251