Kaman cevizinin atık kabukları değerleniyor

Kaman cevizi kabuklarının diğer birçok ceviz türünden daha yüksek seviyede antimikrobiyal özellik göstermesinden dolayı dekontaminasyon ve sterilizasyon işlemlerinde doğal bir antimikrobiyal olarak kullanılabileceği ortaya çıktı.

Kaman cevizinin atık kabukları değerleniyor
banner200

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde (AEÜ), Kaman cevizi kabuklarının depolanan gıda ürünlerinin raf ömrünün uzatılmasına katkısı üzerine bilimsel araştırma yapıldı. Kaman Meslek Yüksekokulu Gıda İşleme Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Emre Yavuzer, farklı ceviz türlerinin atık yeşil kabuğunun antioksidan ve antimikrobiyal özelliklerini incelediği çalışmasında Kaman cevizi yeşil kabuğunda diğer ceviz kabuklarından çok daha fazla oranda antimikrobiyal özelliği ile bilinen juglon maddesi olduğunu tespit etti.

Dr. Öğretim Üyesi Emre Yavuzer, farklı ceviz kabuklarının uzun yıllardır farmakoloji ve kozmetikte kullanılmakta olduğunu ancak Kaman cevizi kabuklarının diğer birçok ceviz türünden daha yüksek seviyede antimikrobiyal özellik göstermesinden dolayı dekontaminasyon ve sterilizasyon işlemlerinde doğal bir antimikrobiyal olarak kullanılabileceğini belirtti.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan asutay
Erkan asutay - 2 yıl Önce

Geçensene hayvansal kıredi çektim kurallık nedeniyle yem çok bahalı ve hayvan satışı çok düştü erteleme varmı

banner251