" />

Antalya’da hortum faciasına 30 milyon tazminat ödendi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'da yaşanan hortum ve şiddetli fırtına sebebiyle hasar ihbarı sayısının 4 bin 188 olduğunu belirterek, "Antalya'da bin 380 hasar dosyası sonuçlandırılarak 30 milyon TL tazminat ödemesi yapılmıştır" dedi.

Antalya’da hortum faciasına 30 milyon tazminat ödendi
banner200

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Antalya'da meydana gelen hortum felaketine ilişkin verileri kamuoyu ile paylaştı. Pakdemirli, Antalya'da hortum faciasıyla ilgili 30 milyon tazminat ödemesinin yapıldığını bildirdi.

Sera sigortası hasar tespit işlemlerine 24 Ocak tarihi itibariyle başlandığını hatırlatan Bakan Pakdemirli, "Öncelik en yüksek hasarlı seralara verilmiştir. 31 Ocak 2019 tarihine kadar bin 380 hasar dosyası sonuçlandırılarak 30 milyon TL tazminat ödemesi yapılmıştır" diye konuştu.

30-31 Ocak 2019 tarih aralığında ihbarı yapılan ve inceleme aşamasında olan 900 civarındaki hasarın tespit işlemlerinin hızla devam ettiğine dikkat çeken Bakan Pakdemirli şöyle devam etti:

"Yetiştirilmesi durumunda bugün aksi takdirde 04 Şubat 2019 tarihine kadar tüm tespitler tamamlanacaktır. Bu kapsamdaki tazminatının 35 milyon TL civarında olacağı öngörülmektedir. Açık alan bitkisel ürün sigortası kapsamındaki hasar ihbarlarına ait muallak tazminat tutarı 6 milyon 115 bin TL civarındadır. Açık alan bitkisel ürün sigortası tazminat ödemeleri ürünlerin hasat döneminde yapılacaktır."

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa ozkahveci
Mustafa ozkahveci - 2 yıl Önce

Eyer bir ulkede tarim bakani bir doktor olursa işte böyle olur cifçi bir umitle bekliyorduk bir zamanlar tarim bakani recep konuk olur diye baktiki doktor tarim bakani olmuş tarimin adan zeyine kadar her alanda uzmanlasmiş recep konuğu tarim bakani yapmiyorsun gidi dr fakibabayi tarim bani yapiyorsun olmaz işi ehline ver ki uretim artsin turkiyeni ihtiyaci 22 milyonton uretigimiz 16 17 18 milyonton bir turlu uretimi artiramiyoruz bir arastirdim avusturalya bizle beraber tmo gibi onlarda tmo gibi bir kuruluş kurmuşlar cifçisine demiski hersene senin mahsulunden atiyorum 10 15 20 kuruş kesecem bir havuz kurmuslar o parayla butun tarim makinalari tiraktorler remork mibzer puluk gubre ne ihtiyaç varsa maliyetine cifcisine veriyor biz korkuyoruz gubre atmaya bir takip etim gubre hem dolari hem altini geciyor fiyatlar hemde cok yuksek geçiyor biz ne yapiyoruz git bankaya faizle tiraktor al git kopretifler tohum gubre faizle al ektiğinide getir bana ver canin ceheneme nereye gidersen git tarimda faiz oldukça tarimimiz yuselmez veselam

banner251