Vitamin ve mineraller bakımından son derece zengin olan cevizin insan sağlığına birçok açıdan katkıda bulunduğu bilinmektedir. Kolay sindirilebilir protein içerdiği için sindirim sistemini destekleyen ceviz ayrıca çocukların beyin fonksiyonlarının gelişmesinde, hafızalarının güçlenmesinde de son derece etkilidir.

Ülkemiz topraklarında ceviz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Hem iklimsel hem de topraksal açıdan ceviz yetiştiriciliğine elverişli olan topraklarımız, bu yönü ekonomiye de katkıda bulunmaktadır.

Ceviz yetiştiriciliği arama motorlarına da sık sık konu olan başlıklar arasında yer almaktadır. Peki, ceviz nasıl yetiştirilir? Ceviz yetiştiriciliğinde nelere dikkat etmek gerekir? İşte konuya dair ayrıntılar…

Ceviz Ağacı 2

CEVİZ NE ZAMAN DİKİLMELİ?

Balkabağı Ne Zaman Ekilir? Balkabağı Ne Zaman Ekilir?

Protein, vitamin, mineral ve sağlıklı yağlar bakımından son derece zengin olan cevizin yetiştiriciliği noktasında birtakım hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Öncelikle ceviz mutlaka mevsimsel şartlar göz önünde bulundurularak dikilmelidir. Ayrıca ceviz fidanının cinsi de yetiştiricilik noktasında dikkat edilmesi gereken bir faktördür.

Açık köklü ceviz fidanları için kasım, aralık ya da mart, nisan ayları tercih edilmelidir. Yani bu tip fidanlar için kasım ila nisan ayları arasında herhangi bir zaman dilimi tercih edilebilir. Tüplü ceviz fidanı için ise mayıs ya da haziran ayı tercih edilmelidir.

Kış aylarında açık, yaz aylarında ise tüplü fidanlar ile ceviz dikimi gerçekleştirilebilir. Tüplü fidanlar yaz aylarını seviyor olsalar da havaların aşırı sıcak olmadığı dönemlerin tercih edilmesinde fayda vardır. Çünkü aşırı sıcaklarda ceviz fazlaca su ister ve bu da yetiştiriciyi zor durumda bırakabilir.

CEVİZ AĞACI DİKERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Ceviz ağacı dikmeden önce ilk olarak dikimin yapılacağı alanın belirlenmesi gerekir. Belirlenen alan önceden hazırlanmalıdır. Hazırlık aşamasında tarla belirli boyut ve aralıklar ile kazılmalı, ocaklar arasında da belirli mesafeler bırakılmalıdır. Ek olarak çukur hazırlığında burgu değil kazma veyahut da kepçe kullanılması gerekmektedir.

Yan yana dikilecek olan fidanların çukurları arasında 7 metre, arka arkaya dikilecek olan fidan çukurlarının arasında ise 5 metre mesafe olmalıdır. Çukur en az 50 cm genişliğinde ve 60 cm yüksekliğinde olmalıdır.

CEVİZ AĞACI DİKİMİNDE TOPRAK NASIL OLMALIDIR?

Ceviz ağacı dikmeden önce bilinmesi gereken en önemli noktalardan biri de tercih edilecek toprak ile ilgilidir. Fidan için çukur açıldıktan sonra en alta mutlaka hayvan gübresi ve fosfor gübresi eklenmeli ve toprak ile karıştırılmalıdır. Gübrenin üzeri toprak ile örtülmelidir. Bu noktada gübrenin fidan ile temas etmiyor olduğundan emin olunması gerekmektedir.

CEVİZ NE KADAR ZAMANDA HASATA GELİR?

Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili olarak en çok merak edilen konu başlıklarından biri de meyvenin hasada ne kadar zamanda ulaşacağı ile ilgilidir.

Aşılı fidanlar ilk seneden sonra meyve vermeye başlar. Ancak burada kullanılan fidanların 2 yaşında olmaları gerekmektedir. En az 2 yaşında olmayan fidanlar için ekimden 1 sene sonra meyve verme gibi bir durum söz konusu değildir.

Ceviz yetiştiriciliği son derece sabır gerektiren aşamalardan oluşur. Kaliteli ürün için dikim zamanının üzerinden 5 ila 7 yıl arası bir sürenin geçmesi gerekir. Ticari amaçlı yapılan hasatlarda fidan dikiminden 5 ila 10 yıl sonrasında tam verim alındığı bilinmektedir.

20 yaşına gelen ceviz ağacından 100 kg, 10 yaşına gelen bir ceviz ağacından ise 50 kg meyve elde edilebilir. Elbette ki bu miktarlar; bakıma, emeğe ve budama çalışmalarına göre değişebilmektedir.

CEVİZ AĞACI NE ZAMAN HASAT EDİLİR?

Ceviz için hasat zamanının gelip gelmediği, cevizin yeşil kabuğuna bakılarak anlaşılabilir. Yeşil kabuk çatladı ise hasta zamanının gelmiş olduğu anlaşılır.  

Ceviz hasadı zamanı bölgenin iklim koşullarına bağlı olarak değişebilir. Ancak genel olarak hasadın sonbaharda gerçekleştirilebileceği bilinmektedir.