Bugün 1 Mayıs tarım işçilerine selam olsun

Bugün 1 Mayıs, işçi ve emekçi bayramı…

İşçi ve emekçiler teknoloji karşısında sayısal ve bilinçsel bir gerilemeye uğrasalar da hayatımızın isimsiz kahramanları/çilekeşleri olarak her zaman takdir ve minnet duygularıyla anılmayı hak ediyorlar. 

Toplumun en mecburları, en çaresizleri, en suistimale açık olanları, haksızlıkla en çok ve kolay karşılaşanları… 

Ve onlar içerisinde belki de en zor şartları küçücük bebeleriyle paylaşan, aylarca yurdunu yuvasını terk eden,  derdini anlatacak dermanı olmayan, çaresiz, sahipsiz  “tarım işçileri”  bir ayrı başlık, bir ayrı hikaye…

Kışın birkaç aylık dönem dışında evlerini terk edip Anadolu’nun en ücra köşelerinde en zor koşullarda aylarca çalışırlar ama ne kazandıkları insanca yaşama koşulları için yeterlidir, ne de çalıştıkları iş koşulları buna müsaade eder. Fiziki şartların zorluğu, ücretlerin yetersizliği, hem işveren hem de işçi çavuşlarının haklarını gaspetme olasılığı altında modern zamanların yarı kölesi gibi yaşayan bu insanlarımızın öncelikle önemi/değeri bilinmeli, takdir edilmelidir.

Sonrasında ise bir insan, bir çalışan olarak onların haklarını koruyacak kanuni düzenlemeler ve yaşam koşullarında iyileştirmeler yapılmalıdır. 

Tarım işçilerinin tamamı sosyal güvenceye kavuşturulmalıdır. Seyahatlerinden, konaklamalarından, çocuklarının eğitimine ve sağlık hizmetlerine kadar çalıştıkları bölgelerde gerekli altyapı mülki idareler ve belediyeler eliyle oluşturulmalıdır. 

Hakları konusunda bilinçlendirilmeli ve yapılacak kanuni düzenlemelerle kamyon kasalarında yığınlar halinde bir eşya gibi dolaştırılmaları, pazarlanmaları, mağdur olmaları engellenmelidir. 

Mevcut sistem mutlaka değiştirilmeli “Tarım işçileri” çiftçi örgütleri veya yerel idareler tarafından uygun koşullar sağlanarak kurumsal yapılarca sözleşmeli statüsünde istihdam edilmelidirler.

Burada orman işçilerine benzer bir modelleme geliştirilebilir, geliştirilmelidir. 

Özellikle de çocukların her türlü zorluktan, geri kalmışlıktan muhafaza edilmesine yönelik tedbirler alınmalı içinde bulunulan koşulların hayat boyu süren bir kader olmadığı olamayacağı gösterilmelidir. 

Soframıza düşen her lokmada emeği, çilesi, acıları, özlemleri olan tarım işçilerine selam olsun. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
1 Mayıs İşçi Bayramı anısına
1 Mayıs İşçi Bayramı anısına - 6 ay Önce

YUNUS GİBİ

Kıran vurdu memleketi
Zalimler hakan olmuştur
Yedikleri yoksul eti
İçtikleri kan olmuştur.

Kula kulluk etmeyenin
Vicdanını satmayanın
Haram lokma yutmayanın
Mekânı zindan olmuştur.

Yalan dolan yazıp çizen
Kudretliye övgü düzen
Dün dinsizim diye gezen
Bugün Müslüman olmuştur.

Emeksiz zengin olanın
Kitapsız bilgin olanın
Sermayesi din olanın
Rehberi şeytan olmuştur.

Haramisi, soyguncusu
Uğursuzu, vurguncusu
Cellat ruhlusu, soysuzu
Bakan, sadrazam olmuştur.

Korkan varsa konuşmaya
Anlam yükleyip susmaya
Gerek kalmadı korkmaya
Çünkü korkulan olmuştur.

Sesime kulak ver gülüm
Tutsaklığa yeğdir ölüm
Nerde varsa böyle zulüm
Çaresi isyan olmuştur.

Ataol Behramoğlu

Hakan
Hakan - 6 ay Önce

İşçi temsilcilerini gözaltına alan tek adamı kınıyorum...tekadamım diye istediğini tutuklanan eleştirmeni susturanı kınıyorum..damadını bakan yapıp ekonomiyi batıran tekadamı kınıyorum...köylünün tarlalarını botaşa belediyelere mütaitlere peşkeş çeken inşaatçı dostu tekadam

banner251