Sebze ve meyve yetiştiriciliği üreticilerin yanı sıra ülke ekonomisi adına da son derece önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Dört bir yanı verimli topraklardan oluşan ülkemizde nerede ise iklime bağlı olarak nerede ise her tür sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir.

Çiftçilerin yanı sıra küçük bir alanı olan tüketiciler de sebze ve meyve yetiştiriciliği ile hobi olarak ilgilenmektelerdir. Hiç değil ise kendi mutfaklarının ihtiyaçlarını daha ucuza ve daha doğal bir şekilde karşılayabilmek adına bahçe işleri ile ilgilenen tüketiciler, son dönemlerde özellikle brokoli yetiştiriciliği ile ilgili sorgulamalarda bulunmaktalardır.

Brokoli, vitamin ve mineral değerleri bakımından son derece güçlü bir sebzedir. Ek gıda döneminden itibaren tüketilmesinde herhangi bir sakınca görülmeyen aksine insan sağlığını çok çeşitli açılardan destekleyen bu sebzenin, nasıl yetiştirilebileceği merak edilmektedir. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde brokoli yetiştiriciliğine dair birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte konuya ilişkin ayrıntılar…

Brokoli Tohumu

BROKOLİ TOHUMU NE ZAMAN EKİLİR?

Brokoli, lahanagiller familyasının üyeleri arasındadır. Küçük bir çam ağacını andıran görüntüsü ile bebeklerin ve çocukların dahi ilgisini çeken bu sebze, son derece güçlü bir içeriğe sahiptir.

Brokoli tüketimini sıklaştırmak isteyen pek çok kişi brokoli tohumunun ne zaman ekilmesi gerektiğine dair birtakım sorgulamalarda bulunmaktadır. Brokoli tohumu, son derece küçük bir formdadır. Ayrıca çok çabuk serpilebilen bu tohum, aslında bitkinin kendisidir. Ek olarak belirli yaş ve ekim koşullarındaki brokolilerin tohumluk oldukları da bilinmektedir.

Brokoli tohumu senenin her döneminde ekilmeye müsaittir. Doğal bir ortamda ekilecek olan tohumda iklim şartları önemli bir role sahiptir. Genel olarak ilkbahar ve yaz aylarında ekilmesi tavsiye edilen brokoli tohumu, güneşe ihtiyaç duymaktadır.

BROKOLİ TOHUMU NASIL EKİLİR?

Brokoli tohumu son derece basit bir şekilde serpilebilen bir tohumdur. Ancak burada önemli olan tohumun ekileceği toprak derinliğidir.

Ziraat uzmanlarının ve çiftçilerin önerilerine göre brokoli tohumları 2 cm’lik derinliğe ekilmelilerdir. Ayrıca tohumun ekildiği alanın mutlaka güneş ışınlarından faydalanıyor olması gerekmektedir. Son olarak verimli bir süreç geçirmek isteyen kişilerin tohumu ekmeden önce toprağın temiz ve yumuşak olduğundan emin olmaları gerekmektedir.

BROKOLİ TOHUMU KAÇ GÜNDE FİLİZLENİR?

Brokoli tohumu ekmek isteyen birçok kişi tohumun kaç günde filizlendiğini merak etmektedir. Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak isteyen birçok kişi, bu konu ile ilgili olarak arama motorları üzerinden sık sık sorgulamalarda bulunmaktadır.

Hem teorik hem de pratik bilgilere göre brokoli tohumu ekildikten sonra sabır ve vaki gerektirir. Çimlenme süresi yaklaşık olarak 10 ila 15 gün aralığında olan tohumun olgunlaşma süresi ise 70 ila 140 gün aralığında değişiklik göstermektedir.

BROKOLİNİN FAYDALARI

Brokolinin faydaları da arama motorlarına sık sık konu olan başlıklar arasında yer almaktadır.

Brokoli antioksidan bakımından son derece zengin olduğu için vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Yanı sıra folat içerdiği için kırmızı kan hücre oluşumunu da destekleyen bu sebze, sindirimi güçlendirerek kabızlık sorununun önüne geçer.

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Kalp sağlığını da desteklediği bilinen brokoli kalp krizi geçirme olasılığını düşürür. Kan şekerini düzenlemede de aktif olarak rol alan brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu hastalıklara karşı korur.

BROKOLİDE HANGİ VİTAMİNLER VAR?

100 gram brokolide 26 kalori bulunmaktadır. Ek olarak 2,51 gram kadar karbonhidrat içeren 100 gram brokolide, 3,3 gram protein vardır.

A, C, K, B2 ve B6 vitaminleri bakımından da zengin olan brokolide, potasyum, demir, kalsiyum da bulunmaktadır.