Bir alkışı da çiftçimiz hak ediyor

Soğan ihracatının durdurulduğu günden beri birkaç satır yazayım diye fırsat kolluyor ama fırsat bulamıyordum.

Soğan ihracatı konusunda hemen kısacık bir şeyler söyleyip asıl konuya geçeceğim.

Soğan ihracatını yasaklayanlar; mutlu musunuz?

Fiyatları yarıya düşürdünüz, soğanların yarısını depoda çürüttünüz, çiftçi peşin parasını alırken onu 3-5 aylık çekle, senetle düşük fiyattan mal satmaya hatta dolandırıcılara mecbur bıraktınız, rakibimiz Mısır cebini rakipsiz yüksek fiyatla sattığı soğan parasıyla doldururken siz ülkemize on milyonlarca doların girmesine mani oldunuz.

Afferim size...

Kocaman bir afferim…

Gelelim asıl konuya; Şimdi bütün dünya ile beraber başımızda büyük bir virüs salgını var.

Bütün önceliklerimiz geri planda kaldı, hepimiz sağlığımızı korumanın derdindeyiz. 

Peki, sağlığımızı nasıl koruyacağız?

Beslenme ile yani gıda ile yani tarımsal ürünlerle…

Sadece beslenme mi?

Hayır, tarımsal ürünler ilaçtan, alkolden, maskeye kadar her alanda bizim hayat memat meselesi bu mücadelemizde çok ama çok önemli…

Tarımsal üretimin/üreticinin/ürünün son derece stratejik olduğunu hep yazdık, hep söyledik sağır duvarların önünde sesimiz bu duvarlara çarpıp çarpıp bize geri döndü.

Kendimiz söyledik kendimiz dinledik, yine de yılmadan söylemeye devam edeceğiz…

Bugün TR’nin bu salgına karşı yürüttüğü mücadelede en önemli silahı, tarımsal üretimde büyük ölçüde kendi kendine yeterli olmasıdır.

Elhamdülillah bütün panik havasına rağmen bütün market raflarında her türlü ürün var.

Birçok ülkede ciddi sorun olan ve uluslararası ticareti bu nedenle duran ve bu hayati mücadelenin kritik unsuru etil alkol konusunda özelleştirmek/satmak/kapatmak için can attığımız şeker fabrikaları/şeker pancarı üreticileri olmasa elimize dökecek kolonya bile bulamayacaktık. 

Bu ülkede sağlık hizmeti alan her vatandaşın sağlık emekçilerine yaptığı gibi, tüketen her vatandaş da kursağına koyduğu lokmadan giydiği donuna, eline döktüğü kolonyasına kadar her şeyini üreten çiftçiye, köylüye, üreticiye esas duruş gösterip selam çakacak, çakmalı.

Ağzını doldura doldura “Allah sizden razı olsun” diyerek… 

O sizin kasadan 3 dakika geçirip heybelere doldurduklarınız gökten zembille inmiyor.

Onların her birinin ayrı ayrı uzun uzun çile dolu hikayeleri var.

Nimete kıymet verip, üretenine vefa besleyeceksiniz/ besleyeceğiz…

Gelelim zurnanın “zırt” dediği yere… 

“Ekonomik istikrar kalkanı paketi “Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklandı. 

Ne acıdır ki; uzun zamandır kronikleşmiş sorunlar (burada TARIMDAN HABER olarak sürekli dile getiriyoruz) tarafından hareket alanı daraltılan ve son dönemde borç yükü altında inim inleyen buna rağmen 90 milyonu namerte muhtaç etmeyen çiftçimizle/üreticimizle ilgili tek bir satır yoktu.

Bu Sayın Cumhurbaşkanı’nın hatası mı?

Kesinlikle değil…

Her meslek grubu, sosyal katman kendi örgütlenmesi ve bakanlıkları üzerinden pakete kendisiyle ilgili bir şeyler sokmayı başarırken, her zaman diliminde vazgeçilmez olan bugünlerde çok çok daha önemli bir konumda bulunan çiftçilerimizle/üreticilerimizle ilgili hiçbir konu gündeme gelmemiş ve maalesef pakete girmemiştir. 

Bu tablonun birinci dereceden sorumluları Tarım ve Orman Bakanlığı, Başta Ziraat odaları ve Tarım Kredi kooperatifleri olmak üzere ortalıkta çiftçi kuruluşu olarak dolaşanlar (pek azı hariç) sorumludur.

Hem genel olarak, hem bu paketin hazırlanması sürecinde bunların hiçbiri kendilerinin temsil ettikleri, yaslandıkları, imkanlarını kullandıkları çiftçilerin/ üreticilerin sorunlarına sahip çıkmamış, gündeme getirmemiş ve hakkını vererek mücadele etmemiştir.

Haydi sorunları çözemediniz, ondan geçtik haydi gündeme de getiremediniz bari tarımın çiftçinin/ üreticinin bu zor günlerde hakkını verseydiniz, farkındalık yaratsaydınız.

Haydi hiçbir şey beceremediniz, kolonya üreticisini bizzat arayıp teşekkür eden Cumhurbaşkanı’na o kolonyanın % 80’ni, kolonyayı kolonya yapan etil alkolün pancarını üreten 90 milyonun karnını tok, sırtını pek tutan çiftçiye/üreticiye ülkenin bu kötü/zor günlerinde bir teşekkür ettirseydiniz. 

Nerdee…

Çiftçi adına yapıştıkları koltukları ve şatafatlı imkanları sahiplenen buna rağmen ülke tarımının çıkmaza, çiftçinin/üreticinin felakete sürüklenmesine seyirci kalanlar; Anlaşılan kuldan utanmıyorsunuz, bari Allah’tan korkun da memleketin en önemli/stratejik sosyo-ekonomik kesimine bu zor günlerde sahip çıkın, çıkmayacaksanız da o koltukları işgal etmeyin, gidin!.. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Musa Çelik
Musa Çelik - 8 ay Önce

Kaleminize ve yüreğinize sağlık. Teşekür ediyorum.

Çiftçi
Çiftçi @Musa Çelik - 8 ay Önce

Helal olsun yazdıklarınızda sonuna kadar katılıyorum Biz tarım ülkesiyiz aslında çok şanslıyız ne yazıkki hiç değerimiz yok köylü nasıl olsa üretmek mecburiyetinde ama yanlış düşünüyorlar tarımdan çekilen bir daha gelmez yazıklar olsun çiftçiyi unutanlara.

Hüseyin karslı /ADANA
Hüseyin karslı /ADANA - 8 ay Önce

Öncelikle düşünceleriniz için,sesimiz olmaya çalıştığınız için çok tşk ederim.sayın cumhurbaşkanımıza çiftçinin çok zor durumda olduğu bilgisini verecek ne tarım bakanı,nede oda başkanları var bu asil milleti aç bırakmayan çiftçi perişan halde mazot gübre,sertifikalı tohum,pamuk prim destekleri hala ödenmedi!çiftçi bunları alamazsa ekim yapacak durumumuz yok,çok yazık olacak bu asil millete ?saygılar

Ahmet kasım Polat
Ahmet kasım Polat - 8 ay Önce

Ekrem bey Allah bedeninize kaleminize sağlık versin Allah sizden ve Sadettin beyden razı olsun iyiki varsınız bizim sesimizi duyuyor yaşadıklarımızı yüreğinizde hissediyorsunuz malesef biz çiftçilerin içinde olmayan bizim yaşadıklarımızı yaşamayan koltuklara yapışmış oda başkanımız var sanırım şu aralarda kayıp biz onlara hakkımızı helal etmiyoruz sizlerin bizim hakkımızı aramak için verdiğiniz mücadelenin yarısını odamızdan görmüyoruz Allah biliyor biz ülkemiz ve milletimiz için üretme mücadelesi veriyoruz çok yorulduk çok
Artık takatimiz kalmadı çiftçiye üreticiye acil can suyu

Özcan Özcan
Özcan Özcan - 8 ay Önce

ŞEMSİ İSTİFA

Fahri oğuz
Fahri oğuz - 8 ay Önce

Meclis bunları da düşünsün çiftcilerin oylarını da aldılar.

Eli nasırlı
Eli nasırlı - 8 ay Önce

Arkadaşlar Türkiye Esnaf kefalet kooperatifi Başkanı maşAllahı var esnaf İçin ne istediyse Cumhurbaşkanımızdan aldı Rabbim biz çiftçilerede böyle Başkanlar nasip etsin

Bozok
Bozok - 8 ay Önce

Cumhurbaşkanı tarım bakanı ziraat odaları istifa edin ulan bu ülkede kıraldan çok kıralcı var işgal ettiğiniz koltukları hak etmiyorsunuz Allah ne güzel vekildir sizi ona havale ediyorum

Nejat çam
Nejat çam - 8 ay Önce

Halimizi çok güzel yazınız la dile getirdiginiz için çok teşekkür ederim, sizin gibi düşünenler inşAllah çoğalır.


banner251