Yumurtada tarih yoksa satılamayacak

Türkiye'de artık yumurta raflara üzerinde tarih ve işletme numarası damgası olmadan gelemeyecek. Ancak, kendilerine 1 yıl süre verilmesine karşılık değişiklikler için üretici hala hazırlanamadı. Bu nedenle 1 yıllık erteleme talebiyle bakanlıkla görüşmeye gidildi, ancak şimdilik net bir cevap yok.

Yumurtada tarih yoksa satılamayacak
banner282

YUMURTA ÜRETİCİSİ ZORDA

Yüzde 80 üreticisi küçük işletme olan sektörde, fiyatı binlerce euro'yu bulan yumurta kabuğuna ikinci satır yazıyı yazacak makine pahalı bulunuyor. Ayrıca arz fazlası nedeniyle milyonlarca yumurtanın iade edileceği vurgulanıyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, “Türk Gıda Kodeksi Yumurta ve Yumurta Ürünleri Tebliği'nde" gittiği düzenlemeler, ayrıca yumurtanın üretimi, satışı, muhafazası ve standartlarıyla ilgili önemli düzenlemeler içeriyor. Yumurtaların kabuğuna yazılan işletme numarası ve kümes numarasının yanında, yumurtlama tarihi de yazılacak.

22 GÜNLÜK YUMURTA RAFTAN İNECEK

Böylece tüketici ambalajını atmış olsa da 28 gün olan tüketim süresini dikkate alabilecek. Mevcut uygulama da sadece ambalajın üzerine son tüketim tarihi yazılması zorunlu. A sınıfı yani doğrudan insan ve gıda sanayisi için olan yumurtalar yumurtlama tarihinden itibaren en fazla 21'nci güne kadar satış için raflarda tutulabilecek. Yumurtlama tarihi 21 günü geçen yumurtalar raflardan toplanacak. Böylece 28 günlük son tüketim tarihine kadar en az 7 günlük süre bırakılmış olacak.

MİLLİYET


YORUM EKLE
YORUMLAR
yumurta üzerinde tarih damgası saçmalığı
yumurta üzerinde tarih damgası saçmalığı - 6 yıl Önce

tavuk yeminde G.D.O.'lu yeme izin var ama...

- 6 yıl Önce

feyzi erola katılıyorum. tavuk yemine genetiği değiştirilmiş organizma katıyorlar. çocuklarımız tavuk etinden antibiyotik ala ala ilaçlara cevap veremez oldtu.

banner151