Türkiye büyük çaplı et ithalatına hazırlanıyor!

Et ve Süt Kurumu'nun Avrupa Birliği ülkelerinden yapacağı et ithalatına yönelik tartışmalar devam ederken, et ithalatına yönelik yeni bir iddia gündeme geldi. Dünya gazetesinin haberine göre artan et fiyatlarından dolayı ESK'nın geniş kapsamlı et ithalatı yapması için yetkilendirildi.


banner255
Türkiye büyük çaplı et ithalatına hazırlanıyor!
banner200

Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe'nin haberine göre, ithalat için iki küçük ihale gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu (ESK), büyük çaplı ithalat için yetkilendirildi.

DÜNYA'nın geçtiğimiz hafta 'ESK ithalat için Avrupa'ya heyet gönderdi' başlığıyla duyurduğu haberin ardından, ithalat için iki küçük ihale gerçekleştiren Et ve Süt Kurumu (ESK), büyük çaplı ithalat için yetkilendirildi. Alınan tüm önlemlere rağmen, toptan ve perakende et fiyatlarının tırmanışını sürdürmesi üzerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yeniden ithalat silahına sarıldı. Edinilen bilgilere göre, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda dün yapılan toplantıda alınan bir kararla, et-süt piyasasına müdahale görevi bulunan ESK, karkas et ithalatı konusunda yetkilendirildi.

Davetsiz ihale yaptı

Daha önce YPK kararı ile regülasyon görevini üstlenen ESK, bu yetki doğrultusunda miktar sınırlaması olmadan karkas et ithalatı yapabilecek. Bu arada geçmiş uygulamalardan hareketle bir çok sanayicinin doğrudan ithalat yetkisini ESK'dan ve Tarım Bakanlığı'ndan istediği, ancak bürokratların şimdilik bu talebe çok sıcak bakmadığı dile getiriliyor. Öte yandan Et ve Süt Kurumu, geçtiğimiz hafta genel teamüllerin aksine, internet sayfasında duyurmadan, listesinde bulunan şirketlere de davet mektubu göndermeden, 550 tonluk küçük bir ihale gerçekleştirmişti. Bu yöntem sektörde tepkilere neden olmuştu. DÜNYA'ya bilgi veren sektör uzmanları, karkas et ithalatının önünün açılmasının, yerli üreticilere ve yem sektörüne ciddi zarar vereceğini söyledi. Kaynaklar, ithalat yapılacaksa bile karkas et yerine hiç değilse kasaplık hayvan getirilmesinin daha sağlıklı olacağını, orta vadede ise sıkışıklık aşılana kadar besi ithalatının yapılabileceğini kaydetti. Uzmanlar, Türkiye'nin bir çok bölgesinde fiyatların daha çok artacağı beklentisiyle kesime gelmiş hayvanların, kasaba gönderilmediğini belirterek, Kurban Bayramı'nda bunların tamamının piyasaya girmesi halinde fiyatların olağanüstü ölçüde düşebileceği uyarısında bulundu. Türkiye uzun süren yasağın kalkmasının ardından ithalatın başladığı 2010 yılından, 2015 yılı mayıs ayı sonuna kadar 3 milyar 660 milyon dolarlık, canlı hayvan ve et ithalatı yapmıştı.


YORUM EKLE
banner151

banner251