Tarım Bakanlığından et ithalatı açıklaması!

'Kemiksiz et ithalatında 'özel sektör' iddiası asılsız çıktı!' haberimizi Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı teyit etti. Bakanlık tarafından bugün yapılan açıklamada, et ithalatının özel sektöre açıldığı yönündeki iddialar yalanlandı. Yapılan açıklamada et ithalatının sadece Et ve Süt Kurumu tarafından yapıldığı kaydedildi.

Tarım Bakanlığından et ithalatı açıklaması!
banner200
banner217

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından et ithalatının özel sektöre açıldığı yönündeki haberler üzerine bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan "Sığır Eti̇ İthalatında Sağlık ve Tekni̇k Şartların Beli̇rlenmesi̇ne İli̇şki̇n Tebli̇ği" ile ilgili olarak bazı basın yayın organları ile haber sitelerinde yanlış değerlendirmelerin yapıldığı görüşmüştür.

Bu nedenle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla konuyla ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur:

Dünkü Resmi Gazete'de yayımlanan sığır eti ithalatındaki sağlık ve teknik şartları düzenleyen Tebliğ, 2012 yılında yayımlanan tebliğde yer alan denetim ile ilgili hususların detaylandırılması amacıyla hazırlanmıştır. Kemiksiz et ithalatı hususu da bu amaçla Tebliğe dâhil edilmiştir.


Kemiksiz et ithalatında 'özel sektör' iddiası asılsız çıktı!Haberi için Tıklayın


Bu Tebliğle ilk kez özel sektöre sığır eti ithalat izni verileceği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Zira Tebliğin 5. maddesinin birinci fıkrasının “b" bendindeki ifadeler, bu konuda daha önceden uygulanan 2010 ve 2012 yıllarındaki tebliğlerde de aynen yer almıştır. Dolayısıyla özel sektörün ithalat yapabilmesiyle ilgili kurallar yeni değildir.

Bunun yanı sıra 5. maddede, ithalatın gerçekleştirilebilmesinin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan alınacak Kontrol Belgesi ile mümkün olabileceği belirtilmektedir. Özel sektöre 2012 yılından bu yana Kontrol Belgesi düzenlenmemiştir. İthalat, sadece Et ve Süt Kurumu tarafından gerçekleştirilmektedir. Dolayısıyla bu Tebliğ, özel sektöre et ithalatının önünün açılmasıyla ilgili bir düzenleme değildir.

Kamuoyunun bilgisine sunulur."


TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251