Tarım Bakanı açıkladı: Marketlerde kıyma 29, kuşbaşı 31 liradan satılacak

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, ucuz et konusunda beklenen açıklamayı yaptı. Yapılan açıklamaya göre marketlerde kıyma 29 lira, kuşbaşı ise 31 liradan satılacak. Yerli üreticinin hayvanları ise Et ve Süt Kurumu tarafından 25 liradan alınacak.

Tarım Bakanı açıkladı: Marketlerde kıyma 29, kuşbaşı 31 liradan satılacak
banner282

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Bakanlığın üzerinde çalıştığı market zincirlerde et satışı uygulaması ve üreticilerin yerli hayvanlarının satın alınması konusunda bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Vatandaşlarımızın et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için uzun süredir yoğun bir tempo ile çalıştığımız kamuoyunun malumudur.

MARKETLERDE UCUZ KIYMA VE KUŞBAŞI ETİ SATILACAK

Bu çalışmalarımızı sonuçlandırma aşamasına getirdik. Bu kapsamda öncelikli hedefimiz, en geniş tüketici kitlesine ulaşmaktır. Bu maksatla Türkiye'nin bütün illerinde satış noktası bulunan ulusal market zincirlerinde en ucuz ve en uygun fiyatla kıyma ve kuşbaşı et satışı yapılmasını hedefliyoruz.


İthal besilik hayvanlar ne olacak? Haber için tıklayın...


BU FİYATI KABUL EDEN MARKETLERLE ANLAŞILACAK

Bu hedefimizi gerçekleştirmek üzere kıyma etin kilosunu 29 TL ve kuşbaşı etin kilosunu 31 TL'den satmayı taahhüt eden ve Türkiye'nin bütün illerinde satış noktası bulunan zincir marketlere Et ve Süt Kurumumuz tarafından dana karkas et satışı yapılacaktır.

YERLİ BESİCİYİ KORUYACAĞIZ

Bir yandan vatandaşlarımızın et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılamaları için bu çalışmaları yaparken yerli hayvan yetiştiriciliği yapan besicilerimizi de koruyacağız.

YERLİ HAYVANLARI ET VE SÜT KURUMU 25 LİRADAN ALACAK

Bu doğrultuda besicilerimizin yerli hayvanlarını, Et ve Süt Kurumumuzda kesilmesi kaydıyla kilosunu 25 TL'den satın alacağız.

ÜRETİCİYİ VE TÜKETİCİYİ KORUYACAK ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDECEK

Bakanlık olarak yürütmüş olduğumuz çalışmalarımızdaki amacımız, hem tüketiciyi hem de üreticiyi mağdur etmeyecek bir yapı oluşturmaktır. Tüketicilerimize uygun fiyattan et temin edilmesi ve hayvan üreticilerimizin de imkânlarının geliştirilmesi yönündeki çalışmalarımız devam edecektir."

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Günü kurtarmaktır
Günü kurtarmaktır - 4 yıl Önce

Bügün İtal Eti ital hayvanı getirdiniz yarın ne yapacağız gavurun oyununa gelmeyin yarın bize besi hayvanınıza vermeyecekler bizde et çok et alacanız ama benim dediğim fiyata allah aşkına hayvancılıkla uraşmayın yarın bu işi yapacak adamda bulamazsınız

Fiyat dengesi
Fiyat dengesi - 4 yıl Önce

Faruk Çelik de kıyma ve kuşbaşı için tavan fiyat açıklamıştı. Bu fiyatın üzerinde satanın yakasına yapışırım, asarım keserim falan filan demişti. Nedense birden aklıma o geldi.

banner151