" />

Kıyma 24 liradan satılabilir mi?

Milli Gazete yazarı Sadettin İnan, bugünkü yazısında Et ve Süt Kurumu'nun marketlerde reyon kiralayarak 24-27 liradan et satmasının mümkün olmadığını belirterek, “Bırakın ithal hayvanı, uzaydan hayvan bile getirseniz üreticinin yemini, samanını, suyunu, elektriğini ucuzlatmadan kıymayı 24 liradan, kuşbaşını da 27 liradan satmanız mümkün değil" dedi.

banner255
Kıyma 24 liradan satılabilir mi?
banner200

Et ithal ederek bu fiyatlardan satılması durumunda Bakanlığın bunun altından kalkamayacağına işaret eden İnan, 'Ucuz et' başlıklı yazısında şunları kaydetti: “İster marketlerde reyon kiralayın, isterseniz pazar yerlerinde tezgâh satın alın! Hiç fark etmez. Et ve Süt Kurumu üzerinden böyle bir fiyata et satamazsınız. Haaa Bakanlık; 'Hayır kardeşim eti ben bu fiyatlardan satacağım!' diyebilir mi? Diyebilir. Ama o zaman da 'zaten burnundan soluyan' bütün üreticiyi Ankara'ya toplarsınız ve bırakın Bakanlığı, hükümet bile bunun altından kalkamaz!"

Yazının devamını okumak için tıklayın…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hollandalı 5
Hollandalı 5 - 4 yıl Önce

Avrupa'da modern kooperatifçiliğin kurucusu bilinen İngiliz Michael Sandown, 19'uncu yüzyılın başında Kayseri, Sivas, Niğde, Nevşehir ve Kırşehir'de incelemeler yapıp esnaf dayanışma teşkilatı “Ahilik”ten etkilendi. Gidip ülkesine kooperatif kurdu!
Bizde ne oldu; 1838 İngiliz Ticaret Anlaşması'yla Ahilik'i öldürttüler. Yetmedi.
İlk tarım kredi kooperatifi sayılan “Memleket Sandıkları” kurucusu Mithat Paşa'yı boğdurttular. Ve…
Çeşitli örnek kooperatifler kuran, yaygınlaştırmak için 30 Haziran'ı “Kooperatif Bayramı” ilan eden Atatürk'ü unutturdular.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Atatürk tarafından temelleri atılan tarım politikaları devam ettirilseydi; Türkiye dünya tarım devlerinden biri olurdu..

Hollandalı
Hollandalı - 4 yıl Önce

Bu nasıl oluyor arkadaş? Hollanda bizim Konya kadar iken, nasıl dev tarım ülkesi oluyor? Bizim eksikliğimiz ne? Hollanda'da bu iş nasıl oluyor? Yazayım…
Araziyi aldınız. Öyle kafanıza göre “şunu dikeceğim” demekle olmuyor.
Önce tarım arazinizin kayıtlı olduğu kooperatife gidiyorsunuz!
“Ne kooperatifi? Nerde serbest piyasa” filan deme, o seni kandırmak için söyleniyor.
“Hollanda gibi kapitalist ülkede kooperatif olur mu” diye hiç sorma. Kooperatif yetkilisi sana “arazinizde şu ürünleri yetiştireceksiniz” diye bir-iki alternatif sunacak. “Olur mu? Geçen yıl hıyarın kilosu kaç liradan satıldı, ben hıyar ekeceğim” filan deme, dinlemezler.Bir ürünü seç! Ben ayrıca “ek olarak şunları da dikeyim” filan deme, izin yok.

Hollandalı 2
Hollandalı 2 - 4 yıl Önce

Yetkili ürün maliyetlerini/giderlerini hesaplıyor. İstiyor ki, hasat sonunda başına ne geleceğini bil! Tahmini bilançoyu aldın. Bu arada, paran yeterli değilse borç veriyorlar.Dur nereye gidiyorsun? Gitme. Yetkili seni kooperatifin tarım mühendisine yönlendirecek! Bir gün sonra…
Mühendis ve kooperatifin teknik elemanlarıyla arazini teftişe gidiyorsun. Mühendis yetiştireceğin ürün hakkında ne kadar bilgi sahibi olduğunu ölçüyor. Yeterli değilsen sana yardımcı oluyor.Bu arada ürünle makine parkındaki araçlarını bildirmek zorundasın. Eksik aracın varsa tamamlıyorlar.
Bitmedi…

Hollandalı 3
Hollandalı 3 - 4 yıl Önce

Sonunda…
Ekim için program yapılıyor. Çalışma başlıyor.
Yine tek başına değilsin. Öncelikle kullanacağın ilaçlar, gübreler, sular ve yapacağın kesim ve kontroller kooperatif yetkilileri tarafından sana bildiriliyor.Tüm kurallara uydun. Geldi hasat zamanı. “Tek başınayım” diye düşünme. Kooperatif hasat zamanı personel desteği veriyor.Ürünü topladın kooperatifin öncülüğünde kiralık depoya kaldırıyorsun. Bekleyeceksin. Godot'u değil, eksperleri! Taban fiyatı o belirleyecek. Yine “serbest piyasa” lafına başlama! Korkma Hükümet seni küresel şirketlerin inisiyatifine bırakmıyor.

Hollandalı 4
Hollandalı 4 - 4 yıl Önce

Eksper demişken Bunlar yeminli eksper! Yemini kofti değil. Ne üretici olarak senden, ne de alıcılardan etkileniyor. Taban fiyat belirlendikten sonra ürün, kooperatif tarafından açık arttırmayla satılıyor. Tabii senin onayın şart. Satış belgesine imzanı atıyorsun.
En sonunda… Kooperatif, hizmet faturaları düşüldükten sonra paranı ödüyor.İlk yılı geçirdin…
Şimdi hedefin “A sınıfı” ya da “Yeşil” üretici sertifikasını almak olacak.
Bunun için kaliteli ürün yetiştirmen şart. Sertifikayı aldığın anda devlet desteklerine hak kazanıyorsun!
Hollanda'yı görünce “bu kooperatif anlayışı bizde niye yok” deme!

Kooperatifler
Kooperatifler - 4 yıl Önce

Yüzölçümleri; Hollanda 41.543 bin kilometrekare, Türkiye 783.562 bin kilometrekare.
Hollanda'nın tarım ihracatı 93 milyar dolar, Türkiye'nin (çoğunu ülkemizdeki yabancı küresel şirketler yapıyor) 17.1 milyar dolar!
Hollanda toprak doldurup denizden tarla yapıyor; Türkiye erozyonla her yıl 200-300 milyon ton toprak kaybediyor.
Hollanda süs bitkileri ihracatında dünya birincisi…
Hollanda sebze ihracatında dünya birincisi…
Hollanda süt ihracatında dünya üçüncüsü…
Hollanda kırmızı et ihracatında dünya dördüncüsü…
Hollanda sıvı-katı yağ ihracatında dünya dördüncüsü…
Uzatmayayım… Hollanda tarım ihracatında dünya ikincisi…
Peki…
Bu nasıl oluyor arkadaş?

banner151

banner251