İthal mi yerli mi? Marketlerde hangi et satılacak?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba'nın, marketlerde satılacak kıyma ve kuşbaşı fiyatı ile ilgili olarak bugün yaptığı açıklama, akıllara 'marketlerde hangi et satılacak?' sorusunu getirdi.

banner255
İthal mi yerli mi? Marketlerde hangi et satılacak?
banner200

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba'nın bugün yaptığı açıklamaya göre, Et ve Süt Kurumu'na taahhütte bulunan marketlerde kıyma 29 lira, kuşbaşı eti ise 31 liradan satılacak. Peki marketlerde bu fiyatlarda satılacak et, hangi hayvanlardan elde edilecek?

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgilere göre, Et ve Süt Kurumu anlaşma yaptığı marketlere ithal eti verecek. Yani vatandaşın, marketten 29 liradan alacağı kıyma ve 31 liradan alacağı kuşbaşı eti tamamen ithal etten oluşacak.

YERLİ HAYVANIN ETİ MARKETLERE VERİLMEYECEK

Diğer yandan besiciden kilosu 25 liradan alınacak yerli hayvanların etleri ise marketlere verilmeyecek. Et ve Süt Kurumu, besiciden yerli hayvan kestirmek için fazla bir talep beklemezken, bu fiyatın yerli hayvanlarda karkas fiyatlarının fazla düşmesinin önlenmesi için açıklandığı kaydediliyor. Besiciden talebin fazla gelmesi durumunda, ESK'nın nasıl bir politika geliştirileceği bilinmezken, besicinin ilk planda kestireceği yerli hayvanların etleri ESK'nın diğer satışlarında kullanacağı belirtiliyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

afyonun etin lezzeti başka yerde yoktur.Dış ulkeden gelenler güzel değil.

nerede
nerede - 4 yıl Önce

hangi markette satıldığını nereden öğreniyoruz. ?

banner151

banner251