İthal ette ‘domuz’ tedbiri!

Et ve Süt Kurumu'nun karkas et ithalatının artması, bu etlerin kesim yerleri ile ilgili endişeleri gündeme getirmişti. Sığırların, domuzlarla aynı gıda işletmelerinde kesilmesi ve etlerinin parçalanması ihtimaline karşı Bakanlık, sığır eti ithalatında sağlık ve teknik şartları yeniden belirledi.

İthal ette ‘domuz’ tedbiri!
banner200
banner217

Resmi Gazete'de 7 Ekim'de yayımlanan 'Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'de bir 'fıkra' dikkat çekti. Bundan önce (2012 yılında) yayınlanan tebliğin ilgili maddesinde böyle bir fıkra bulunmazken, son yayınlanan tebliğde 'bulaşmayla' ilgili teknik şartın yer alması 'ithal ette domuz tedbiri' şeklinde yorumlandı.

TEBLİĞDE DİKKAT ÇEKEN DÜZENLEME

'Sığır Eti İthalatında Sağlık ve Teknik Şartların Belirlenmesine İlişkin Tebliğ'in 5'nci maddesinin 5'nci fıkrası şöyle: “27/12/2011 tarihli ve 28155 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği kapsamında etlerin parçalanması çalışmaları bulaşmayı önleyecek şekilde yürütülmelidir"

SIĞIRLARLA DOMUZLAR AYNI İŞLETMEDE KESİLEMEYECEK

İlgili fıkrada atıf yapılan 'Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği'nde ise sığırlarla domuzların aynı işletmede kesimi ve etlerinin parçalanmasına izin verilmiyor. Yönetmeliğin söz konusu maddesi şöyle: “Domuz ve tek tırnaklı hayvanlar dışındaki hayvan türlerinin kesimi ve muamelesi, etlerinin parçalanması, soğutulması, etlerinden kıyma, hazırlanmış et karışımı, MAE ve et ürünleri üretiminin yapılması, ambalajlanması, depolanması ve nakliyesi ile ilgili faaliyetlerle uğraşan gıda işletmelerinde domuzlar ve tek tırnaklı hayvanlara ve bu hayvanların etlerine ilişkin faaliyetler yürütülemez, bu işlemler domuz ve tek tırnaklı hayvanlara mahsus her iki tür için ayrı ayrı onaylanmış veya kayıt altına alınmış gıda işletmelerinde yürütülür."

İTHALATIN ARTTIĞI BİR DÖNEMDE YAYINLANMASI DİKKAT ÇEKTİ

Bilindiği üzere, Et ve Süt Kurumu, besilik canlı hayvanın dışında 100 binlerce ton dondurulmuş, soğutulmuş ve kemiksiz karkas et ithalatı yapıyor. Karkas et ithalatının arttığı bir dönemde, ithal etle ilgili teknik şartların ağırlaştırılması ve bu şartların içinde 'bulaşma' tedbirinin de bulunması dikkat çekti.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251