Ette kamuoyundan saklanan ithalat rakamları!

Kırmızı ette ithalat tartışmaları devam ederken, Et ve Süt Kurumu'nun 2018 Nisan ayına kadar yapacağı et ithalat rakamları ile canlı hayvan ithalat verileri ortaya çıktı. Türkiye, 440 bin besilik ve kasaplık hayvanın dışında, 6 ayda 67 bin ton karkas et ve 300 bin baş koyun ithal edecek.

Ette kamuoyundan saklanan ithalat rakamları!
banner200

Milli Gazete'den Sadettin İnan'ın bugünkü yazısında verdiği bilgilere göre, Türkiye önümüzdeki 6 ayda Bosna Hersek hariç 67 bin ton karkas et ithalatı yapacak. Karkas etin yanında 300 bin baş koyun ithalatı gerçekleştirilecek. Et ve Süt Kurumu'nun canlı hayvan ve et ithalat verileri kamuoyuna bugüne kadar açıklanmazken, ortaya çıkan rakamlar, düşündürücü bulundu.

BOSNA HARİÇ 6 AYDA 67 BİN TON ET İTHAL EDİLECEK

Et ve Süt Kurumu, 2018 Nisan ayına kadar besilik, kasaplık ve et ithalatıyla ilgili yaptığı planlamaya göre, 67 bin ton karkas et ithalatı yapacak. Karkas et ithalatının 57 bin tonu Polonya'dan 5 bin tonu, Fransa'dan ve 5 bin tonu da Sırbistan'dan gerçekleştirilecek. Bu rakamlara Bosna Hersek'ten yapılan kemiksiz et ithalatı dâhil değil. Polonya'dan yapılacak 57 bin ton et ithalatını ise Ettat firmasının yapacağı ileri sürüldü.

TEK FİRMAYA 270 BİNLİK SÖZLEŞME

Diğer yandan besilik ve kasaplık hayvan olarak da 2018 Nisan ayına kadar 440 bin ithalat yapılması planlanıyor. Bunların da sözleşmeleri yapılmış durumda. İthal edilecek 440 bin canlı hayvandan 50 bini kasaplık, 390 bini ise besilik olacak. 390 bin besilik hayvanın 270 bini Uruguay'dan getirilecek ve bu ithalatı da Hijazi firması tek başına yapacak.

AVRUPA HUNDLAND'A TESLİM

Besilikte, Avrupa ayağında ise Fransa ve Romanya hariç Hundland firması söz sahibi olacak. Hundland firması ile yapılan sözleşmeye göre 60 bin baş besilik hayvan ithal edilecek. Bunun dışında 60 bin baş besiliğin de Fransa'dan ithal edilmesi planlanıyor. Kasaplık olarak ithal edilecek 50 bin baş canlı hayvan da Fransa, İspanya ve İrlanda'dan getirilecek.

ÜLKEDE KOYUN KRİZİ Mİ VAR? 300 BİN BAŞ İTHALAT YAPILACAK!

Et ve Süt Kurumu'nun ithalat planı bununla da kalmıyor! 120 bini bu yılsonuna kadar olmak üzere toplam 300 bin baş kesimlik kuzu ithal edilecek. Kesimlik 300 bin kuzuyu Avustralya'dan yine Hijazi firması getirecek. 80 bin koyun ithalatı da Kurban Bayramı öncesinde yapılmıştı. Yani toplam 380 bin kuzu ve koyun ithal edilmiş olacak.

Yazının devamını okumak için TIKLAYIN

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Edin edin
Edin edin - 4 yıl Önce

Bu kadar hayvan ve et ithalatı yapıyoruz da kim kazaniyor? Bir kaç aracı firma. Tuketici yine yüksek fiyata mahkum. Bari biraz da yönetici ithal etsek bir yerlerden...

Afrerin
Afrerin - 4 yıl Önce

Bedavre

- 4 yıl Önce

Hırvatlar'ın günahı ne?

köylü
köylü - 4 yıl Önce

yazıklar olsun bu itahalat olacaksa vay benim kara gözlü koyunlarım bizi ayıranlar utansın

Etttt
Etttt - 4 yıl Önce

Saman ithal ettik hayvan ithal ettik suriyeden insan ithal ettik şimdi sıra tekrar canlı hayvan ve ete geldi sayın bakan hep kendinizi düşünüyorsunuz köylü ne olacak hep zenginler mi kazanacak biz sadece karnımızı doyurmak istiyoruz başka bir şey değil

- 4 yıl Önce

Kardesim hani ital kuyun kuzu getirin halka özelikle genç pürce ulaştırın malisef gelen mal ya kaymakam yandaşıdır yada belde başkanın yandaşıdır il ilçe baş kanların yandaşıdır kardeşim adaletli getirin halka adaletli dağıtın biz bunu istiyoruz ona buna beşikaş cekmeyin dışı mal getirin örerek kuyun keçi damatlık mal gelsin biz istiyoruz ama firmalar taşruna aracılar siyasetçisine kadar pes keş cekmeyin yılardır daha bize sıra gelmemiş adım selami kantarci 0535 691 8754 ital etle mevcut söreli kardeşlerimize yetmiyur getir biz öğretiriz adres elaziğ palu burgudere koýo aracılığıyla ekrek

banner151

banner251