Et ve Süt Kurumu koyun eti satmıyor!

Kırmızı ette yaşanan sorunun sadece büyükbaş ile sınırlı olmadığı, küçükbaşta da büyük bir sorun yaşandığı ortayı çıktı. Yaşanan bu sorundan dolayı Et ve Süt Kurumu bile artık koyun eti satamıyor.

Et ve Süt Kurumu koyun eti satmıyor!
banner282

ÖZEL HABER

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kırmızı et fiyatlarına müdahalesinin gerekçesi olarak her ne kadar 'spekülatörleri' gerekçe gösterse de durumun bu kadar basit olmadığı ortaya çıktı.

Kırmızı ette sadece büyükbaşta değil küçükbaşta da büyük bir sıkıntı yaşanıyor. Bu sıkıntıdan dolayı, küçükbaşta karkas et fiyatı 2-3 ay içinde 5 TL birden yükseldi. Fiyatlar yükseldiği için Et ve Süt Kurumu bile artık koyun eti satamıyor.

BUĞDAY İLE KOYUN GERİSİ OYUN!

'Buğday ile koyun gerisi oyun!' Bu söz, Türkiye'de küçükbaş hayvancılığın önemini vurgulamak için söylenir. Yani yaşadığımız coğrafyanın küçükbaş hayvancılığa uygun olduğu bu sözle anlatılır. Ve Bakanlar da yeri geldiğinde bu sözü çok kullanır.

Diğer yandan Türkiye'de hayvancılıkta yaşanan sorunların temelinde de hep vatandaşın kırmızı et tercihi gösterilir. Bu da doğru bir tespittir. Yani Türkiye'nin iklim şartları ve bitki örtüsü daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine müsait olmasına rağmen, vatandaş büyükbaş hayvan etini tercih ediyor.

KAMU SPOTLARI DAHİ HAZIRLANMIŞTI

Bakanlıkta bu çelişki ortadan kaldırmak için koyun-keçi eti tüketimini özendirmek için kampanyalar yapmıştı. Hatta bu konuda kamu spotları dahi hazırlattırılmıştı.

VATANDAŞ BOŞ DÖNÜYOR!

Ancak gelinen noktada kırmızı ette sadece büyükbaşta değil küçükbaşta da büyük bir sorun yaşandığı ortaya çıktı. Bu yaşanan sorundan dolayı Et ve Süt Kurumu, uzun bir süredir koyun etini mağazalarında artık satmıyor. Koyun eti almak için giden vatandaşlar Et ve Süt Kurumu'nun mağazalarından eli boş dönüyor. Koyun etinin, kurumun Genel Müdürlük binasının altında hizmet veren satış mağazasında bile olmaması küçükbaşta yaşanan sorunun hat safhaya çıktığını gösteriyor.

ESNAFIN TOPTAN ALIŞ FİYATI BİR YILDA YÜZDE 22 ARTTI

Balıkesir süt kuzusunun karkas fiyatı bir yıl içinde 27 liradan 33 liraya çıkarken, toklu karkasın fiyatı ise 25 liradan 30.50 liraya yükseldi. Bu fiyatlar, esnafın toptan alış fiyatlarını oluşturuyor. Bu fiyat artışlarından dolayı da kasap ve marketlerde kuzu gerdanın kilo fiyatı 40 TL, kuzu kol 44 TL, kuzu but 46 TL ve kemiksiz kuzu eti ise 70 TL'den satılıyor.

SORUNUN BOYUTUNU GÖSTERİYOR

Et ve Süt Kurumu'nun satış mağazalarında koyun etinin satılmaması, Bakanlığın koyun-keçi etinin tüketimini özendirmeye yönelik yaptığı çalışmalarla çelişirken, hayvancılıkta sadece büyükbaşta değil küçükbaşta da büyük bir sorun yaşandığını gösteriyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kuzucu
Kuzucu - 5 yıl Önce

Ya arkadaşlar herkes etin yükseldiğinden bahsediyor fabrika yemi 45 liradan 60 liraya arpa fiyatı750 den 1140 liraya Yükseldi yem yaklaşık yüzde 35 arpa yaklaşık yüzde 50 zam Görmüş et 5 lira yükselmiş kimse demiyor maliyet ne bu işten herkes uzaklaşıyor bi tutturmuşlar stakçular ben şunu demek istiyorum canlı Hayvanın stokçulugumu olur hayvan yetişir götürür kesersin bekletsen zaten kar etmessin tam tersi zarar
Edersin üretici yıllardan beri zarar ediyordu et süt kurumu nerdeydi üretim azaldı patlak belli etti hemdaha bakanlık 22.5 liraya et satmayı düşünüyor 22.5 liraya et satmayı Düşünen zihniyet bence bu ülkede hayvancılığı yasaklasın zaten bu iş artık bitti koyunculuk yapan yok inek besleyen yok inek koyun olmayınca dana kuzuda yok

Zor bulursunuz
Zor bulursunuz - 5 yıl Önce

Bu ülkede mera sorunu damızlık KOYUN keçi yetistiricileri birlikleri destek yerine köstek oldukça küçük baş hayvancılık bitecek artık et süt kurumu domuz eyi satar üretici olarak ben bizzat yaşadım denizli et süt kurumu iki ay bekletti benim koyunu koçu kesmedi hani bizim için tüketici için çalışacaktı kurum boşa kurulmuş

Dna tarama ile %/40 et artisi
Dna tarama ile %/40 et artisi - 5 yıl Önce

Hainlermi var Neden hayvanlar dogdugu gibi kan veya kildan Hizli dna snp tara testu yapilip sigirin ,koyunun beslendiginde iyi et tutup tutmuyacagi belirlenmez verimliliktesti yapilmaz damizlik degeri tespit edilmez Lalahan gen laboratuvarinda kurulu olan Dna snp sistemleriyle tembellikten cikip verimlilik ve ekonomik deger tespiti yapniz.Bajanlik yineticileri testlerin yapilmasi icin neden lalahana mudahil olma,z. İthalatcilarmi kollanir.Sayun Bakanimiz lutfen bu konuyla ilgileniniz Saygilar.

Yazık
Yazık - 5 yıl Önce

Ne koyun Eti, ne keçi Eti ve ne de kuzu Eti bir yıla yakındır satılmıyor. Elimiz boş dönüyoruz.

banner151