Et ithalatında yeni dönem: Üreticiyi düşünen yok!

500 bin baş besilik ve kasaplık hayvan yetmedi, Ekim'den itibaren 100 binlerce ton dondurulmuş, soğutulmuş, kemiksiz karkas et ithalatı için düğmeye basıldı. Koyun ithalatının kapısı Kurban Bayramında aralanırken, koyunda ikinci büyük ithalat için de taahhütler yapılıyor. Et ve Süt Kurumu üzerinden yapılacak bu yoğun ithalat, karkas et fiyatlarının düşmesinden dolayı zor günler geçiren yerli üreticiye büyük bir darbe vuracak.

Et ithalatında yeni dönem: Üreticiyi düşünen yok!
banner200

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hayvan ithalatından rahatsızlıklarını belirtmelerine rağmen Türkiye, bugüne kadar yaptığı ithalat yetmiyormuş gibi Ekim ayı itibariyle yoğun bir et ithalatına hazırlanıyor. Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı bağlantılara göre adeta yağmur gibi dünyanın farklı ülkelerinden kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı yapılacak.

CANLI HAYVAN YETMEDİ 100 BİNLERCE TON TAZE ET İTHAL EDECEĞİZ!

Kurban Bayramının ardından et satışları yüzde 40 oranında düşerken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Et ve Süt Kurumu üzerinden talebin Ekim ayı itibariyle artacağı beklentisiyle yoğun bir ithalata hazırlanıyor. İthalat kapsamında uzun bir süredir yapılmayan taze karkas et ile 100 binlerce baş koyun ithalatı da gerçekleştirilecek.

MİLLİ TARIM'IN GÖLGESİNDE İTHALAT!

Et ve Süt Kurumu'nun yaptığı bağlantılara göre Ekim ayı itibariyle Türkiye, 10 binlerce baş kasaplık sığır, 10 binlerce ton donmuş et, 10 binlerce ton soğutulmuş karkas et, binlerce ton kemiksiz et ve 100 binlerce baş koyun ithalatı yapılacak.

İTHALATI BU KAFAYLA MI BİTİRECEKSİNİZ?

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, hayvan ithalatından rahatsız olduğunu ve 3 yıl içinde et ithalatını bitireceklerini söylemişti. Ancak bu açıklamalara rağmen Türkiye'nin canlı hayvan ve et ithalatını artarak devam ettirmesi ülke hayvancılığında kriz çanlarının artık iyiden iyiye çalmaya başladığını gösteriyor.

YOĞUN İTHALAT YERLİ ÜRETİME BÜYÜK DARBE VURACAK!

Sözde kırmızı et fiyatlarının artmaması için yapılacak yoğun ithalat, yerli üretime büyük bir darbe vuracak. Kasaplık hayvan ithalatından dolayı yağsız karkas et fiyatları bazı bölgelerde 29 liradan 25 liraya kadar düşerken, üretici bundan zarar görmeye başlamıştı. Ekim ayından itibaren yapılacak yoğun ithalatla bu fiyatların daha da aşağıya inmesi söz konusu olacak. Bu durum ise yerli üretime büyük bir sekte vuracak.

NE YAMAN ÇELİŞKİ!

Hükümet bir taraftan Milli Tarım Projesi ile sözde yerli üretimi artıracağını vaat ederken, bir taraftan da yoğun bir şekilde ithalata devam etmesi uygulanan politikalardaki çelişkileri gözler önüne seriyor.

YERLİ ÜRETİCİ 24 LİRAYA MALEDİYOR ESK 23 LİRADAN SATIYOR!

Özellikle küçük yerli üretici karkas eti 24 lira seviyesinde mal ederken, Et ve Süt Kurumu ithal ettiği canlık kasaplık hayvanlardan elde ettiği karkas eti Ramazan ayından buyana büyük marketler zincirine 23 liradan veriyor. Bu rakamlar üretim için ciddi bir handikap oluştururken, karkas et fiyatlarında yaşanan 4 liralık düşüş, perakende satışlara hiçbir şekilde yansımadı. Et ve Süt Kurumu'nun sözleşme yaptığı büyük marketler zincirinde kıyma 33 liradan, kuşbaşı ise 36 liradan satılsa da kasaplarda ve diğer marketlerde kıyma 39-40 liradan satılmaya devam ediliyor.

ESK KOYUN İTHALATINI DA SEVDİ!

Diğer yandan ihtiyaç olmadığı halde 100 binlerce baş koyun ithalatı için hazırlıkların yapılması soru işaretlerine neden oldu. Bilindiği üzere Kurban Bayramı öncesi hayvan fiyatlarının fazla yükselmemesi için koyun ithalatı yapılmıştı. Ve son bir iki aydır koyun eti fiyatları düşmeye başlamıştı. Şu anda koyun ithalatını haklı gösterecek bir durum olmamasına rağmen Et ve Süt Kurumu'nun koyun ithalatı için yeniden düğmeye basması dikkat çekti. Özellikle yapılacak bu ithalat küçükbaş hayvan üretimini de içinden çıkılmaz bir hale getirecek. Koyun yetiştiriciliğinin zahmetli bir iş olduğuna işaret eden uzmanlar, “ihtiyaç olmadığı halde küçükbaş hayvanda da yoğun bir ithalat yapılıyorsa kimse kusura bakmasın bırakın koyun yetiştirici sayısını artırmayı, bu işi yapanlar da bırakırlar" değerlendirmesinde bulunuyor.

KAYNAK: SADETTİN İNAN / MİLLİ GAZETE

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karkas veya parça et ithali
Karkas veya parça et ithali - 4 yıl Önce

Malesef karkas et ithalatı müslüman bir ülkeye yapılabilecek en büyük ihanettir. Neden mi? Karkas etin büyük çoğunluğu Polonya başta olmak üzere ab ülkelerinden gelir. Mezbahaları domuz , büyükbaş ayrımı yoktur. Haftanın bazı günü hınzır ,bazı günleri büyükbaş keserler. Bizim yetkililer gider kesim kontrolüne güya kesenler müslüman ülkelerin vatandaşlarıdır.Bizimkilerde güya kontrol ederler. Şimdiye kadar durum böyle idi.Bunu bile kabul etmez iken , bide parça et diyorlar yeter ya .Hayvancılığın halinden geçtim artık da bari eti adam gibi alalım.Buraya getirip sınırlarda kesemeyecek kadar aciz miyiz .Alt tarafı 4-5 kesimhane yapacaksın.(Hınzır kesilen bıçakla bile büyükbaş kesildiğinde fıkhen mırdar oluyor ,parça et cins tayini de cabası

Nerde bu ithal etler
Nerde bu ithal etler - 4 yıl Önce

Tarım Bakanlığı et ve süt kurumu aracılığıyla yüzbinlerce ton et ithalatı yapıyor yurt dışından 1 dolara ithal edilen etler ülkeye girdikten sonra 40 tl den aşşağı olmamak üzere vatandaşa satılıyor ithal et yerli dana etiketiyle piyasada satılıyor ve buna hiç bir denetim yapılmıyor madem yurt dışında ucuz ithal et geliyor vatandaş olarak hakkımız olan ucuz eti yemek istiyoruz bugün markete 85 tl fiyata kadar et satılıyordu yazıklar olsun vatandaşa et yedireceğiz yalanıyla birilerini zengin etme peşindesiniz

- 4 yıl Önce

150 BİN ET ACIGI VARSA NASIL KAPATILAÇAK DANIZLIK BİRLİKLERİ NE İŞE YARADILAR YEM EKMEZSEK BİR ÇUVAL YEMİN YARISI İTHALSE EKMİYORSAK EKENİ TEŞVİK ETMİYORSAK NE YAPSIN BAKAN FAKİR ET ALAMIYORSA ET YEMESŞİNMİ NE YAPALIM AÇİL ÇÖZÜMDE FİKRİ OLAN VARSA YAZSINDA ÖGRENELİM NE YAPILSIN

Et italati
Et italati - 4 yıl Önce

Yetkililere. sorum şu Türkiye'de et üretmek için ne eksik. ?? Çiftçi kardeşlerime sorum şu Türkiye'de et üretmek için ne eksik ?? Diyanet işleri başkanına sorum şu bu etler helal kesimmi ? Helal kesim değilse gayri müslim kestiği et bir müslüman yermi?

banner251