Et ithalatı fiyatlara çözüm olmadı!

Yem fiyatlarına çözüm bulmadan sözde ithal etle fiyatlar düşürülecekti. Ancak düğme baştan yanlış iliklenince yine hedefler tutmadı. İthalata rağmen et fiyatları artmaya devam ediyor. Rakamlar acı tabloyu ortaya koydu.

Et ithalatı fiyatlara çözüm olmadı!
banner200

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye 2017'de 1 milyar 205 milyon dolar, bu yılın ilk 2 ayında ise 169 milyon dolar kırmızı et ithalatı yaptı. 14 ayda toplam 1 milyar 374 milyon doları bulan ithalat, kırmızı et fiyatlarını düşürmeye yetmedi. 2016 Aralık ayında 39.08 lira olan dana etinin kilogram fiyatı, ithalata rağmen Şubat 2018'de 79 kuruş artarak 39.87 lirayı aştı.

Dana etinin kilogram fiyatı, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) temin ettiği ucuz et satışının başladığı kasım ayından bu yana düşme eğiliminde ancak fiyat bir yıl öncesine göre hâlâ yukarıda. 2017 yılının ekim ayında dana etinin kilogramı 42.2 lirayken, bu yıl şubat ayında dana eti 39.87 liradan satıldı. Öte yandan Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) kırmızı et fiyatlarını Merkez Bankası'na taşıyacak.

Gazete Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre UKON Başkanı Ahmet Hacıince, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'dan randevu talep ettiklerini, kısa süre içinde görüşmenin gerçekleşeceğini belirtti. Hacıince, “Besi işletmelerimizin girdilerinin çoğunun ithal olması dolayısıyla et fiyatları kur artışlarından doğrudan etkileniyor. İthal girdiler ile sürdürülebilir üretim yapmanın mümkün olmadığını ortaya koyacağız" dedi. Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ ise Türkiye'de et tüketiminin yön değiştirdiğini belirterek, “Artık ihtiyacımızın neredeyse tamamını sığırdan karşılamaya uğraşıyoruz. O zaman da et problemi ortaya çıkıyor. Küçükbaşa da ağırlık vermeliyiz" diye konuştu.

ET FİYATLARI NEDEN DÜŞMÜYOR?

Merkez Bankası, mart ayı başında yayınladığı çalışmada, kırmızı et fiyatlarının yüksek olmasının sebebi olarak yem fiyatlarına işaret etti. “Türkiye'de Kırmızı Etin Pahalı Olmasının Ardında Yatan Başlıca Yapısal Faktör: Hayvancılıktaki Yüksek Yem Giderleri" başlıklı çalışmada, Türkiye'de dana karkas et fiyatlarının Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin üzerinde seyrettiği vurgulandı. Çalışmada, kişi başına düşen dana eti tüketiminin hızlı bir şekilde arttığı da belirtildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
YANLIŞ TESPİT kısmen
YANLIŞ TESPİT kısmen - 4 yıl Önce

Yem fiyatları illaki etkili ama temel sorun aç gözlü kodaman besiciler. Kısa ve net

yanlış politika
yanlış politika - 4 yıl Önce

yıllara göre yem fiyatını, mazot fiyatını ve gübre fiyatını da sıralayın da onu da vatandaş görsün

banner151

banner251