Et fiyatları böyle mi ucuzlayacak?

Et ve Süt Kurumu'nun, taze dana karkas et satışı duyurusu, soru işaretlerine neden olurken; 'et fiyatları böyle mi ucuzlayacak? eleştirilerine neden oldu.

Et fiyatları böyle mi ucuzlayacak?
banner200

Et ve Süt Kurumu'nun internet sayfasında bugün taze dana karkas et satışı duyurusu yayınlandı. Duyuruda, kıymayı 29 TL/Kg (KDV dahil) ve kuşbaşı eti ise 31 TL/Kg (KDV dahil) fiyatlarla Türkiye'nin 81 ilinde kendi satış noktalarının tamamında satmayı taahhüt eden zincir marketlere, taze dana karkas et satışının yapılacağı açıklandı. Duyuruda isteklilerin 31.10.2017 tarihi saat 17:00'a kadar Genel Müdürlük Ticaret ve Pazarlama Dairesi Başkanlığına yazılı olarak başvurmaları istendi.

İsteklilerden taze dana karkas et için alınan fiyat tekliflerinin Kurum tarafından değerlendirildikten sonra kıyma ve kuşbaşının belirlenen fiyatlar üzerinden satışının 01 Kasım'dan itibaren başlanacağı belirtildi. ESK ile sözleşme yapan marketler, reyonlarında başka kıyma ve kuşbaşı ürünü satamayacak.

MARKETLER 1 GÜNDE KARAR VERECEK!

Duyuruda, ESK'ya taahhütte bulunmak isteyen marketlere 1 gün süre verilmesi dikkat çekti.

FAKIBABA UZUN SÜREDİR ÇALIŞILDIĞINI AÇIKLAMIŞTI!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Fakıbaba, konuyla ilgili olarak Cumartesi günü yaptığı açıklamada; vatandaşların et ihtiyaçlarını ucuz ve uygun fiyatla karşılayabilmeleri için uzun süredir yoğun bir tempo ile çalışıldığını belirtmişti. Ancak ESK'nın bu açıklamadan iki gün sonra yaptığı duyuru ile sözleşme yapmak isteyen marketlere sadece 1 gün süre verilmesi soru işaretlerine neden oldu.

Sektör temsilcileri, ESK ile belirlenen şartlarda çalışmak isteyen marketlerin 1 gün içinde şartnameyi okuyarak karar vermelerinin zorluğuna dikkat çekiyorlar.

PEKİ, ESK DUYURUYU NEDEN SON GÜNDE YAPTI?

ESK'nın böylesine önemli bir çalışmada marketlere yönelik duyuruyu son günde yapması tepkilere neden olurken, “ESK çalışacağı marketleri önceden belirledi, bu yaptığı duyuru ile 'rekabet ihlali' eleştirilerinin önüne geçmek istiyor" şeklinde yorumlandı.

SINIRLI MİKTARDA ET VERİLECEK

Sektör temsilcileri, ESK'nın marketlerde belirlenen fiyatlarda kıyma ve kuşbaşı eti satışı uygulamasının, verilecek etin sınırlı olmasından dolayı sağlıklı bir şekilde yürümesinin mümkün olmadığına dikkat çekiyorlar.

KASAPLAR FEDERASYONU REKABET KURUMU'NA GİTMEYE HAZIRLANIYOR!

Diğer yandan, Kasaplar Federasyonu'nun, düşük fiyattan karkas etin sadece anlaşmalı marketlere verilecek olmasına tepkili olduğu ve marketlerde et satışının başlamasıyla birlikte konuyu Rekabet Kurumu'na götüreceği konuşuluyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
tarimci
tarimci - 4 yıl Önce

Sayim Bakanim Tarimi ve tarim bakanligini cikmaza sokan bu burokratlarla tarimda degisimi ve kalkinmayi saglamak hayal olur

- 4 yıl Önce

besciyi öldürdünüz avrupalı çiftçi sağ olsun

köylü milletin efendisi
köylü milletin efendisi - 4 yıl Önce

Köylüyüz efendiyiz sessiziz sahibsiziz melek gibiyiz vur türk çiftçisine zam ve ithalat sopasıyla utanmaz insanlar 2019da utanmadan bu ülke üreticisinden oy isterseniz

- 4 yıl Önce

SAYIN BAKAN İ,Şİ EĞLİNE VERMEZSENİZ SİZİNDE YAPACAĞINIZ BİR ŞEY OLMAZ SADECE LAFTA KALIR KAN DEĞİŞİMİ ŞART

Et-üretici-ithalat-nitelik
Et-üretici-ithalat-nitelik - 4 yıl Önce

Şahsen et için belirlenen rakamlar sürekli sürdürülemez ve altına asla inilemez.Çünkü politika yanlış,yapmak için yapmak,samimi hiç değil.Genç çiftçi hibe almış,hayvanların hali ortada işin başında iştahı kaçtı.Devlet zırt pırt ithalat yapıyor,piyasayı boğuyor,güvensizlik veriyor.Zaten bu işle uğraşan öyle çok kazanmayan küçük çiftçi bıktı,ezildi çaresi olsa yapmayacak besiciliği ama mecbur.Şehre gitse yeni hayat kursa daha da ezilecek.Bugün hayvancılık da artık garibanumudu olmaktan uzak çünkü kaymağını yiyenler belli.İthalatta da belli.Velhasıl bugün Hayvancılıkla ilgisi olan garibansıkıntılı,okul okumuş gençlerimiz var.Onlarda umutsuz.Meslek lisesi memleketmeselesi denir,Tarım,veteriner liseleri var mezun olanlar işsiz, boşuna okuyorlar.

Çözüm basit
Çözüm basit - 4 yıl Önce

Hayvancılığın gelişmesi önündeki en büyük problem, ne köyden kente göç, ne de yem fiyatlarıdır. Biraz Anadolu'yu tanıyanlar bu problemin ne olduğunu çok iyi biliyor ancak başına iş açmamak için susuyor. Et fiyatlarına çözüm bulmak istiyorsanız öncelikle hayvan pazarlarını KAPATMALISINIZ. Hayvan ticaretini minimize etmelisiniz. Hayvanların bir ahırdaki kalma süresini 4-5 yıla çıkarmalısınız. Mevcut durumda bir büyükbaş hayvan yılda en az 3-4 el değiştirmekte, ve suni fiyat artışı olmaktadır. İnanmayan gitsin bir ilçede 3-5 ay yaşasın.

Çözüm ?
Çözüm ? - 4 yıl Önce

Gelinen süreci tersine döndürmek için bakan beyin elinde sihirli değnek yok ya ? Bu işler uzun vadade çözülmesi gereken bir konu öyle ha diyince olacak bir şey değil günü kurtarmak adına et ithal ediliyorsa bunun nesi yanlış varsa bir çözüm öneriniz buyurun yol gösterin de görelim . El insaf diyorum

banner151

banner251