" />

Dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz!

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, Et ve Süt Kurumu önünde oluşan uzun kuyruklara tepki göstererek, “Kurum önünde günlerce vatandaş kuyruğa giriyor. Yazıktır, günahtır. Bırakın bu kurum piyasaya ve et tüketicisine et yetiştirmeyi, kendi mağazasındaki reyonlara et yetiştiremiyor" dedi.

Dünyanın en pahalı etini tüketiyoruz!
banner200
banner217

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diyarbakır Şube Başkanı İsmail Özşanlı, Türkiye'de hayvancılığın çok gerildiğini belirtti. Bunun da yayla yasağı ve benzeri uygulamalardan kaynaklandığını dile getiren Özşanlı, "Şu an sıkıntı yayla yasağı, köylerden göç etme. Daha önce köylerde besicilik yaygındı. Yayla yasağı başlayınca hayvancılık bu duruma geldi. Besi çiftliklerini hükümet desteklemesi lazım. Sıfır faizli kredi desteği vermesi lazım ki hayvancılık eski günlerine kavuşmalı. Şimdi bu desteği vermeye başlasa bile eski duruma kavuşması uzun sürecektir" dedi.

Yanlış uygulanan et politikaları nedeniyle, dünyanın en pahalı etinin Türkiye'de tüketildiğine dikkat çeken Özşanlı, Et ve Süt Kurumu önünde oluşan uzun kuyruklara da tepki gösterdi. Özşanlı, “Kurum önünde günlerce vatandaş kuyruğa giriyor. Yazıktır, günahtır. Bırakın bu kurum piyasaya ve et tüketicisine et yetiştirmeyi, kendi mağazasındaki reyonlara et yetiştiremiyor" eleştirisinde bulundu.

"Biz 2 ay önceden etin bu fiyata geleceğini biliyorduk. Bu konuda Et Süt Kurumu Genel Müdürlüğü'ne defalarca uyarıda bulunmamıza rağmen önlem alınmadı. Bu kurum et piyasasını kontrol etmek, dengede tutmak için kuruldu. Ama melesef bunun hiçbirini uygulamıyor. Bakanlığı ve hükümeti de yanlış yönlendiriyor" dedi.

TARIMDAN HABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
- 4 yıl Önce

Kurum bağımsız çalışan bir şirket değil. Tarım Bakanı Faruk Çelik yönetiyor kurumu. Bunu bilmiyormuş gibi Bakanı değil de Kurumu suçluyor adam.

Peki kim suclu
Peki kim suclu - 4 yıl Önce

Milli egitimdeki iflas gibi Tarim Bakanliginin politikalari da iflas etmistir siz neyin pesindesiniz..Dar ve niteliksiz burokrisi ile calismanin bedeli bu olsa gerek..Makamini ve gelirini arttirmaktan baska bir gayesi olmayan ve herseyi de bilen papagan buroktatlar ne eti ne sutu ve ne de ekmek sorununu cozduler cozemezler de..

Madur
Madur - 4 yıl Önce

Hayvancılıkta avrupa birincisiydik şimdi kuyruklar giriyor millet hani diyorlardı bizim zamanımızda kuyrukta beklemek hayal olur diyordu gerçek aldu milli tarim değil olsa olsa ital tarim olur tarımdan anlayanla r gider yerine başkaları gelirse olacağı bu allah.bu ramazan ayında sonumuzu hayır etsin

Ehil
Ehil - 4 yıl Önce

Kurumu ehil ellere teslim etmez ve politik çıkar kaygılarıyla yönetmeye çalışırsanız sonuç böyle olur. İnşallah düzene girer

Gülüyorum
Gülüyorum - 4 yıl Önce

Marketlerreki et fiyatini biliyorsunda yem fabtikalarindaki yemin kac para oldugunu bilmiyormusun asil.spekilator sensin senin basimiza tarim bakani yapanda kabahat

Dna Snp verimlilik testi.
Dna Snp verimlilik testi. - 4 yıl Önce

Kurumu suçlamak işin kolayına kaçmaktır. ÇöBakanlıgın gelişmilş dünya ülkelerinde oldugu gibi hızlı genetiksel SNP DNA. Genomiks Seleksiyon çalışmaları için yurt içindeki ve yurt içindeki sıgırların Süt verini, Et verimini. tespit ve buzagı ölümlerini Sakat kalmalarını kısa yaşamalarını neden olan kalıtımsal hastalıkların rutinde taranarak test edilldikten sonra, Suni tohumlamalarla kalıtımsal hastalıklardan ari saglıklı sperma kullanılması ve akabinde saglıklı verimli buzagı alınması amacıyla Devrim niteligindeki model ( Standart deger) oluşturma çalışmalarına Lalahan laboratuvarında başlayarak.ABD de oldugu gibi hayvan varlıgını 1 ile 2 yıl içinde %35 artması yaninda, Yem, aşı. bakım "Sperma giderlerinde % 40 tasarruf saglanacaktı

politik hesaplaşma
politik hesaplaşma - 4 yıl Önce

Diyarbakır Konya .Karaman, BAKANLIK KOLTUĞUNU ARIYORSUNUZ .EMME BİZ MEVCUT BAKAN FARUK ÇELİK ve Milli tarım projesinden memnunuz . Ak partimize zarar veriyorsunuz.

banner151

banner251