" />

Beyaz ette kuş gribi endişesi!

1.2 milyon tavuğun bulunduğu Bandırma'nın Edincik bölgesinde kuş gribine rastlanması vatandaşta tedirginliğe neden oldu. Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Müjdat Sezer ise söz konusu bölgenin Bakanlık tarafından karantinaya alındığını ve ürün giriş çıkışına izin verilmediğini belirterek “Bu ürünlerin piyasaya gitme şansı yok" dedi.

Beyaz ette kuş gribi endişesi!
banner200

UZMANPARA'ya yaptığı açıklamada hem yumurta hem de et kanalıyla hastalığın insana bulaşma şansının olmadığını dile getiren Sezer, “Bu sadece Türkiye özelinde değil, ABD, Hollanda ve Almanya gibi diğer ülkelerde de görülen bir hastalık. Göç zamanında taşınabiliyor. Bakanlık tarafından bölge karantinaya alınıyor ve giriş çıkışlara izin verilmiyor. Bu anlamda piyasaya gitme şansı sıfır" dedi.

TÜKETİMİ BİRAZ ETKİLEYEBİLİR

İnsanların basında yer alan haberlerin ardından hassasiyet gösterebileceklerini ifade eden Sezer, “Kuş gribi vakası tüketimi biraz etkileyebilir ama büyük oranda etkileyeceğini düşünmüyorum. Tüketiciler artık daha bilinçli" diye konuştu. İhracatın da çok büyük oranda etkilenmesini beklemediğini aktaran Sezer, sadece karantina bölgelerinde geçişin yasaklandığını diğer bölgelerde ise sıkıntı bulunmadığını söyledi. Sezer ayrıca, yeni salgın olmadığı sürece hastalığın yayılmayacağını da sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
banner151

banner251