Beyaz et kongresi başladı

3. Uluslararası Beyaz Et Kongresi, Manavgat Kızılağaç turizm bölgesinde başladı.

Beyaz et kongresi başladı
banner200

100'ün üzerinde yerli ve yabancı bilim adamı ile kanatlı sektörünün temsilcilerinin katıldığı kongrede sorunlar masaya yatırıldı. BESD-BİR Başkanı Dr. Sait Koca yaptığı konuşmada, sektörün sadece Türkiye'de değil, dünyada da büyüyen bir sektör olduğunun altını çizdi. Koca, 2000 yılında 662 bin ton olan Türkiye piliç eti üretiminin 2014 sonunda 1 milyon 942 bin tona ulaştığını belirterek, dünyada 2000 yılında 58,5 milyon ton olan tavuk eti üretiminin yüzde 62 artışla 2014 yılında 95,3 milyon tona ulaştığını açıkladı.

Sektörde 15 bin adet kayıtlı kümesle üretim yapıldığını belirten Koca, sektörün 2014 yılı itibarıyla yıllık cirosunun 5 milyar dolar olduğunu söyledi. 600 bin kişinin istihdam edildiğini, yan sektörlerle birlikte bu 2,4 milyon kişinin sektörden geçimini sağladığını vurgulayan Koca, çok değerli bir protein kaynağı olan tavuğun ve ülke ekonomisi için vazgeçilmez önemde olan kanatlı sektörünün son dönemlerde bilimsel olmayan tartışmalarla baltalanmaya çalışıldığını dile getirdi.

REYTİNG YAPMAYA ÇALIŞIYORLAR!

Koca, şunları kaydetti: "Gerçeği yansıtmayan bilgilerle reyting yapmaya çalışan bazı kişilerin varlığı bizi üzüyor. Bu kişilerin verdiği yanlış, gerçek dışı bilgiler tüketicileri yanıltıyor. Her türlü besinde olduğu gibi tavuk eti konusunda da kafalar karıştı. Bugün yediğimizi yarın yemiyoruz. İnsanları en değerli ve ucuz protein kaynağından bilimsel olmayan görüşlerle uzaklaştırmak yanlış ve tehlikelidir. Bu, toplumun sağlıklı beslenmesini engellerken ülke ekonomisini de baltalıyor. Dünyada 2030 yılında en fazla kümes hayvanları eti üretimi artacak. 143.3 milyon ton olması bekleniyor. Türkiye, dünyada tavuk eti üretiminde 10'uncu sırada. Bunun daha yukarılara çıkması ve kilo başına Türk insanının daha fazla tavuk tüketmesi gerekiyor. Avrupa'nın çok altındayız" dedi.
YORUM EKLE
banner151