4 dolara et var alır mısınız?

Sudan'dan yani neredeyse Afrika'nın orta yerinden… Yani birçok bölgesinde açlığın ve yoksulluğun kol gezdiği ülkeden Türkiye'ye ilginç bir teklif geldi. Ülkemizde kilosunu 50 liradan tükettiğimiz eti hem de en kalitelisini bize 15 liraya temin edebileceklerini açıkladılar.

4 dolara et var alır mısınız?
banner200

Kilosu 50 liradan et yiyen Türkiye'ye Afrika'dan 15 liralık teklif geldi. Milli Gazete, Sudan'ın Türkiye'ye yaptığı teklifi manşetten verdi.

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığıyla 2014 yılında Türkiye ile Sudan arasında işbirliği protokolü imzalandığını söyleyen Sudan Tarım ve Orman Bakanı Abdullatif AhmedMohamed Ijaimi, bu kapsamda 30 bin hektarlık pilot bölgede projenin tesk edildiğini belirtti.

Ijaimi, söz konusu pilot bölgede çeşitli tohumların denendiğini, buradan alınacak sonuçların büyük ölçekli projeler için kullanılacağını ifade etti. Sudan'da canlı hayvan üretim maliyetlerinin düşük olduğunu dile getiren Ijaimi, “Eğer bir anlaşmaya varabilirsek Türkiye için yüksek kaliteli eti ucuza üretebiliriz. Fiyatı 4 dolardan daha fazla olmaz" diye konuştu.

KAZAN-KAZAN ŞEKLİNDE STRATEJİK PARTNERLİK

Türkiye ve Sudan arasında çeşitli alanlarda stratejik işbirliği için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ijaimi, iki ülke tarım heyetlerinin şubatta bir araya geleceğini, ardından bu kapsamda Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Ijaimi, “Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olduğunu biliyor ve tarım alanında, kazan–kazan şeklinde, stratejik bir partnerlik üzerine çalışıyoruz" dedi. TİGEM aracılığıyla 2014 yılında imzalanan anlaşma ile Sudan'da pilot çiftlik kurulması ve 5 farklı bölgede belirlenen arazilerde Türk girişimcilerin yatırım yapmasının önünün açılması hedefleniyor.

Sudan Tarım ve Orman Bakanı AbdullatifAhmedMohamedIjaimi, “Eğer bir anlaşmaya varabilirsek Türkiye için yüksek kaliteli eti ucuza üretebiliriz. Fiyatı 4 dolardan daha fazla olmaz." dedi. Ijaimi, AA muhabirine, Türkiye ile Sudan arasındaki ortak tarım projelerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) aracılığıyla 2014 yılında Türkiye ile Sudan arasında iş birliği protokolü imzalandığını söyleyen Ijaimi, bu kapsamda 30 bin hektarlık pilot bölgede projenin test edildiğini belirtti. Bakan Ijaimi, projenin tümünün hayata geçirilmesi için gereken hazırlıkların tamamlanma aşamasında olduğunu bildirdi. Ijaimi, söz konusu pilot bölgede çeşitli tohumların denendiğini, buradan alınacak sonuçların büyük ölçekli projeler için kullanılacağını ifade etti. Sudan'da canlı hayvan üretim maliyetlerinin düşük olduğunu dile getiren Ijaimi, “Eğer bir anlaşmaya varabilirsek Türkiye için yüksek kaliteli eti ucuza üretebiliriz. Fiyatı 4 dolardan daha fazla olmaz." diye konuştu.

Ijaimi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Sudan ziyaretinin önemine işaret ederek, bu çerçevede bakanlar ve iş dünyasının bir araya geldiğini söyledi. Türk iş adamlarının Sudan'daki yatırım fırsatları ve tarım sektörü konusunda bilgilendirildiğini anlatan Ijaimi, ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere önemli katkı sunacağını vurguladı.

Türkiye ve Sudan arasında çeşitli alanlarda stratejik iş birliği için çalışmalar yürüttüklerini anlatan Ijaimi, iki ülke tarım heyetlerinin şubatta bir araya geleceğini, ardından bu kapsamda Türkiye'yi ziyaret edeceğini bildirdi. Ijaimi, “Türkiye'nin gelişmiş bir ülke olduğunu biliyor ve tarım alanında, kazan-kazan şeklinde, stratejik bir partnerlik üzerine çalışıyoruz." dedi.

TİGEM aracılığıyla 2014 yılında imzalanan anlaşma ile Sudan'da pilot çiftlik kurulması ve 5 farklı bölgede belirlenen arazilerde Türk girişimcilerin yatırım yapmasının önünün açılması hedefleniyor.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE

banner251