Armut, birçok kişinin severek tükettiği meyveler arasında yer alır. Ülkemizde de bu meyvenin yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünya genelinde en büyük armut tedarikçilerinden olan ülkemizde son yıllarda bu alana yönelmiş olan kişi sayısı da bir hayli fazladır.

Birçok çeşidi bulunan armut, yetiştiricilik noktasında büyük bir emek isteyen meyvelerin başında gelir. Tarım sektöründe çeşitliliğin sağlanması ve ülke ekonomisine katkısı bakımından önemli bir yere sahip olan armut yetiştiriciliği, arama motorlarına da sık sık konu olur. Peki armut yetiştiriciliğinde nelere dikkat edilmesi gerekir? Armut ağacının bakımı nasıl olmalıdır? İşte detaylar…

ARMUT HANGİ İKLİMDE YETİŞİR?

Armut ağaçları, ılıman iklimlerden hoşlanan ağaçlardır. Serin kışlar ve ılıman yazlar, armut ağaçlarının gelişimlerini sağlamalarında doğrudan etkilidir. Kışın düşük sıcaklıklara dayanıklı bir yapıda olan bu ağaç aşırı sıcaklık ve kuraklık durumlarına karşı son derece dirençsizdir.

Farklı bölgelerde yetişebilen armut ağaçları ülkemizde özellikle; Marmara, Ege ve Karadeniz bölgelerinde sıklık ile görülmektedir. Bu bölgeler, armut ağaçları için ideal iklim ve toprak koşullarına sahiplerdir. Dünyada ise Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelerde armut yetiştiriciliğinin verimli bir şekilde yapıldığı bilinmektedir.

ARMUT FİDANI DİKİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Armut fidanlarının dikimleri için sonbaharın başlangıcı veyahut da ilkbaharın başlangıcı tercih edilmelidir. Toprağın sıcaklığı bu dönemde ideal seviyede olduğu için fidanın kökleri rahat bir şekilde yerleşebilir.

Armut fidanı dikilmeden önce toprağın hazır olması önemlidir. Taş ve yabani otlardan arındırılan toprak gevşetilmeli ve fidanın kökleri için uygun bir boşluk hazırlanmalıdır. Açılacak olan deliğin fidanın kök yapısına göre hazırlanması gerekir. Aksi takdirde kökler sıkışabilir.

Dikimin ardından düzenli sulama ve bakım isteyen armut ağacı, iyi yönetilen süreç sayesinde toprağa hızlı bir şekilde tutunup güçlenebilir.

ARMUT AĞACI NASIL SULANIR?

Armut ağaçları kuraklığa dayanıklıdır. Ancak genç fidanların meyve oluşumu sürecinde düzenli olarak sulanmaları gerekir. Yetişkin ağaçlar için ise kısa süreli kuraklık herhangi bir soruna sebep olmaz. Ancak meyvenin kalitesini artırmak için sulamanın göz ardı edilmemesi önemlidir. Ayrıca armut ağaçlarının tam gelişimleri için iyi drenajlı toprakların önemi büyüktür.

ARMUT AĞACI KAÇ YILDA MEYVE VERİR?

Armut ağaçlarının dikim sonrası meyve verme süresi, ağacın dikim şekline, çeşidine ve yetiştiricilik sürecinde uygulanan yöntemlere göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak bu ağaçların 3- 5 yıl arasında meyve vermeye başladıkları söylenebilir.

BİR ARMUT AĞACI NE KADAR MEYVE VERİR?

Armut yetiştiriciliği kapsamında en çok merak edilen konulardan biri de bir armut ağacının meyve verme kapasitesidir.

Armut ağacının meyve verme verimliliği birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Ağacın yaşı, çeşidi, bakımı, toprak kalitesi, iklim şartları ve daha pek çok faktör, meyve miktarını etkileyebilir. Ayrıca genç armut ağaçları daha az, olgunlaşma sürecini tamamlayan armut ağaçları ise daha fazla meyve verir.

Bir armut ağacının senelik meyve verimi 50 ila 200 meyve arasında değişiklik gösterebilir. Ancak elbette ki bu genel bir tahmindir. Sulama, bakım, budama, gübreleme gibi başlıklar altında doğru adımların uygulanması, meyve verimliliğini artırabilir.

ARMUT AĞACINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HASTALIKLAR

Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir? Vişne Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Armut yetiştiriciliğinde birçok hastalık ile karşılaşılabilir. Yetiştiricilerin bu tip durumlara karşı önlem almaları gerekir.

Armut yetiştiriciliğinde en çok karşılaşılan hastalıklar ve bazı zararlılar şu şekilde sıralanabilir:

  • Erken dalyan hastalığı
  • Bakteriyel leke hastalığı
  • Armut ağaç kanseri
  • Armut külleme hastalığı
  • Kavun sineği, yaprak bitleri, kırmızı örümcek, güve