" />

Verimliliği arttıran proje: ‘Anasına bak balını al’

Bolu İl Tarım Müdürlüğü ile Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle uygulanmaya başlanan "Anasına Bak Balını Al Projesi" arıcılıktaki verimliliği arttırmayı amaçlıyor.

Verimliliği arttıran proje: ‘Anasına bak balını al’
banner200
banner217

Konu hakkında açıklama yapan İl Müdürü İzzet Murat;

"Projenin hedefi bilindiği üzere, arıcılıkta verimli bir hat oluşturmak ve bu hattan üretilecek damızlık koloni ve/veya ana arıları arıcılara ulaştırarak üretici düzeyinde koloni başına birim üretkenliğini arttırmaktır. Bu kapsamda çalışmalarını sürdüren arkadaşlarımız Enstitümüz ile istişare içerisinde hareket etmektedir. Seben İlçesi Hocaş köyünde ilk yıl için adaptasyon sürecini devam ettiren arılarımız inşallah sonraki yıllar itibari ile Bolu bal verimine önemli katkılar sağlayacaktır. Bolumuza hayırlı olmasını temenni eder emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Yapılan kontrollerde, toplamda 28 adet kovanda uygulanan proje çerçevesinde ege tarımsal araştırma enstitüsü tarafından yetiştirilen ana arıların verildiği 14 adet kovanla, arıcılarımız tarafından yetiştirilen 14 adet ana arılı kovan arasındaki koloni gelişimi, bal verimi gibi kriterler kıyaslandı. Kontroller esnasında koloni varlığı düşük olan bazı kovanlara arılı ve kapalı yavrulu çerçeve takviyesi yapıldı. Enstitü çalışanları tarafından bir sonraki kontrollerin haziran sonu veya temmuz ayı içerisinde yapılacağı belirtildi.

TARIMDANHABER

YORUM EKLE
banner151

banner251