" />

Tarım Bakanlığı 5 tarım ilacına yasak getirdi

Tarım ve Orman Bakanlığı arıcılıkta 5 tarım ilacına yasak getirdi. Karar, 81 il müdürlüğüne "çok acil" koduyla gönderildi.

Tarım Bakanlığı 5 tarım ilacına yasak getirdi
banner200

Habertürk'ten Esra Nehir'in haberine göre, yaklaşık 8 milyon arı kovanına sahip olan Türkiye'de, her yıl ortalama 150 bin kovan arı, pestisitler,, yani tarım ilaçları nedeniyle ölüyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, arıların koloni halinde ölümüne yol açtığı iddiasıyla 5 tarım ilacına kademeli yasak getirdi.

5 İLACA KADEMELİ YASAK

O ilaçlardan en zararlıları olan Thiamethoxam ve Imidoclaprıd'in açık alanlarda kullanımı aralık ayı itibarıyla yasaklandı. Bu iki ilacın seralarda kullanımı ise devam edecek, ancak etiketlerinde uyarı yazıları yer alacak. Çiftçiler de dikkatli kullanmaları konusunda uyarılacak. Bir diğer ilaç olan Chothianidin'in kullanımı 31 temmuz 2019'a kadar kademeli olarak devam edecek, o tarihten sonra yasaklanacak. Thiacloprid'in kullanımı da 30 nisan 2019'a kadar devam edecek. Nisan ayı sonunda, kullanılıp kullanılmayacağı yeniden değerlendirilecek... Acetamibrid'in kullanımı ise devam edecek, ancak etiketinde uyarı yer alacak...

ETİKETLER DEĞİŞECEK

Habertürk'e bilgi veren Tarım Bakanlığı yetkilileri, söz konusu ilaçların en zararlılarının yasaklandığını, diğerlerinin de kullanımının kısıtlandığını belirtti. Kullanımı kısıtlanan ilaçların etiketlerinde, "bu ürün arılara karşı çok zehirlidir. Kuru ve rüzgarlı havada ilaçlı tohum ekimi yapmayın, bombus arısı olan seralarda kullanmayın” uyarısı yer alacak. 5 ilaçla ilgili Avrupa Birliği uygulamaları takip edilecek ve aldıkları kararlar Türkiye'de de eş zamanlı uygulanacak.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 3 yıl Önce

Çok önemli bir karar öncede yasaktı. İl müdürlüklerince yakından ve sürekli takibi ve yaptırımı çok şey kazandıracak

banner151

banner251