" />

Bakan Fakıbaba: Bal üretiminde ikinciyiz!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye'nin bal üretiminde Çin'in ardından ikinci sırada yer aldığını söyledi. Türkiye'de 106 bin ton bal üretiminin yapıldığını belirten Fakıbaba, “Maalesef ancak bundan 7 Bin tonunu ihraç edebiliyoruz" açıklamasını yaptı.

Bakan Fakıbaba: Bal üretiminde ikinciyiz!
banner200
banner217

Türkiye'nin ev sahipliğinden bu yıl ilk defa düzenlenen 45'inci Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi İstanbul Kongre Merkezi'nde başladı. Programda konuşan Fakıbaba, Türkiye'nin bal üretimi olarak Dünyada Çin'den sonra ikinci sırada olduğunu vurguladı. Fakıbaba, "Ülkemiz üçte biri endemik olan yaklaşık 12 Bin tür bitki çeşitliliğine ev sahiliği yapmakta ve 106 bin tonluk bal üretimiyle dünyada Çin'den sonra dünyada ikinci sırada yer almaktadır. Maalesef ancak bundan 7 Bin tonunu ihraç edebiliyoruz. İnşallah bu 7 Bin tonu nasıl arttırırız sizlerle birlikte beraber düşüneceğiz ve önlemlerini alacağız" diye konuştu.

ÇAM BALI ÜRETİMİNDE DÜNYADA ÖNEMLİ PAYA SAHİBİZ

Fakıbaba, Türkiye'nin dünyada çam balı üretiminde yüzde 90'a varan oranla en büyük paya sahip olduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti; "Türkiye dünyada bilinen balı bitkiler florasının yüzde 75'ine sahip ve dünya çam balı üretiminde ise yüzde 90'a varan oranla en büyük paya sahiptir" şeklinde konuştu.

TARIMDAN HABER

YORUM EKLE
banner151

banner251