Arıcılığa Kovan Altlığı Desteği

İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen ve Gümüşhane İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında 1200 adet plastik polen tuzaklı kovan altlığı arıcılara dağıtıldı.

banner255
Arıcılığa Kovan Altlığı Desteği
banner200
banner217

2016 yılı arı kayıt sistemine kayıtlı olan ve arılı kovan desteğinden faydalanan 104 arıcıya 1200 adet plastik polen tuzaklı kovan altlığı dağıtıldı.

Projenin amacının arıcıların geleneksel kalıpları kırarak yeni ürün ve yöntemlere yönelmelerini sağlamak olduğunu ifade eden İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Edip Birşen, Gümüşhane'nin zengin florası ve coğrafi yapısıyla arıcılık açısından Türkiye'nin sayılı bölgelerinden birisi olduğunu, mevcut potansiyelin değerlendirilmesi için arıcılığı teşvik ettiklerini söyledi.

Üretime ve üreticiye sağlanan bu tür katkıların hem maddi hem manevi katkılarının olduğunu bu tür yatırımların İl ve ülke ekonomisine mutlaka geri döndüğünü belirten Birşen, İlde kovan başına 12 kg polen elde edildiğinden, toplamda 1200 adet polen tuzaklı kovan altlığından 14 ton polen üretileceğini ifade etti.

Birşen, Projenin önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam edeceğini İl Müdürlüğü olarak her türlü konuda çiftçinin ve üreticinin yanında olmaya devam edeceklerini dile getirdi.

YORUM EKLE
banner151

banner251