Arıcılara Destek

Arıcılığı geliştirme projesi kapsamında Artvin'de yüzde 50 hibe destekli plastik polen tuzaklı taban altlığı Arhavi ilçesinde düzenlenen tören ile çiftçilere dağıtıldı. Törene Artvin Vali Yardımcısı Önder Coşğun, Artvin Tarım İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necmi Yazıcı ve çiftçiler katıldı.

banner255
Arıcılara Destek
banner200

Arhavi İlçesinde yapılan polen tuzağı dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan Artvin Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, şunları kaydetti: “İlimiz Ülke arıcılığı yönünde önemli bir yere sahiptir. Bunun en önemli etkenleri; sahip olduğu flora ve Kafkas Arı Irkı gen merkezi konumunda olmasıdır. Kafkas Arısı saf ırkını korumak ve gelişmesini sağlamak için Bakanlık olarak önlemler alınmıştır. İlimize dışarıdan sadece Ardahan İlinden arı girişine izin verilmektedir. Aynı şekilde arıcılarımızda yazlatmak için arılarını Ardahan İline getirebilmektedir. Böylelikle Kafkas arısını dolayası ile İl arıcılığını koruduğumuz gibi geliştirmeliyiz de. Bunu yapmak içinde değişik projeler hazırlayarak uygulamaya çalışmaktayız. En son hazırladığımız proje ile 2015 yılında arıcılarımıza 4.000 adet termal tabanlı polen tuzağı dağıtımı gerçekleştirdik. Böylelikle arıcılarımız bal satışı yanında polen satışlarına da başlamış oldular. Yaptığımız araştırmalarda gördüğümüz üzere bir kovandan yaklaşık olarak ortalama 5 kg polenden toplam 20.000 kg polen elde edilmiştir. 1 kg kilosu 50 TL den satılmak üzere toplam 1 Milyon TL gibi ciddi bir ek gelir arıcılarımıza sağlanmıştır. Ayrıca dağıtılan polen tuzakları sayesinde arı kovanlarında gözüken varroa zararlısının da görünme olasılığı düşmüştür. Arıcılarımızdan gelen yoğun talep doğrultusunda polen tuzaklarının yanı sıra güneş enerjili elektroşok çit sistemi ile ana arı dağıtımı yapmaktayız."

YILDA 50 BİN KG POLEN

Arıcılara verdikleri destekler ile Artvin arıcılığını geliştirip hedeflerini yükselttiklerini dile getiren Hacıkamiloğulları,"İl Müdürlüğümüze başvurusu olan Birlik üyesi 175 adet arıcımıza %50 hibeli 5.900 adet polen tuzağı dağıtımı yaparak yılda ortalama 50.000 kg polen üretimi hedeflemekteyiz. Bunun maddi karşılığı da 3 Milyon TL'yi bulmaktadır" diyerek konuştu.

YORUM EKLE
banner151

banner251