Arafta kalan üretici!

Geçen gün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın söylediği bir söz gündeme damgasını vurdu.

Ne demişti Sayın Albayrak; “Birileri bir dönem ülkemizi ithalat cenneti yapmaya çalıştı.”

20 yıla yakındır ülkeyi tek başına yöneten bir siyasi partinin mensubunun bu açıklamasını birçok kez dillendirmemize rağmen bugün bu söylemin sarf edilmiş olması aslında biraz trajikomik bir durum yarattı.

Yeni yönetim sistemi ile beraber kurullardan ve bakanlıklardan ziyade son sözü söyleyenin Cumhurbaşkanlığı makamı olduğunu tarım sektöründe alenen limon krizinde gördük.

Limon üreticinin ihracat noktasında tıkanmasının önünün Tarım Bakanı değildi Cumhurbaşkanlığı açtı.

Ne demişti limon üreticinin serzenişine sayın Tarım Bakanı:

"Cumhurbaşkanımız ve bölge milletvekillerimizle yaptığımız istişareler sonucu 10.000 ton limon ihracatının yeniden yapılacağını müjdelemek isterim. Bu konuda kimse kendine paye çıkarmasın. Planlamamızı ihtiyaca göre yaptık. Her zaman olduğu gibi üreticilerimizin ve tüketicilerin yanındayız."

Tabi Sayın Pakdemirli limon fiyatlarının ülke içinde artmaması için bu kısıtlamaya gittiklerini belirtmişti.

Yine Tarım Bakanımız Sayın Pakdemirli: 

"Paramız var ki ithal ediyoruz!’’ diyerek tarım sektöründe ithal firmaların Türkiye’yi cennet gözüyle görmesine neden olan isimlerden biriydi.

Hatta öyle ki Bakan, "İthal etmenin günah olduğu bir ülkede mi yaşıyoruz? Buğday Türkiye'de 21,5 milyon ton üretiliyor. 19 milyon ton tüketim var" demişti.

Ve halen ülkemizde kendi kaynaklarımızla üretimini sağlaya bileceğimiz birçok tarımsal ürünü ithal etmek suretiyle üreticiye ithalat sopasını göstermeye devam ediyoruz.

İthalat noktasında ise, verilerle konuşmadan önce 18 yıllık bir siyasi anlayışın tarım sektöründe bir türlü istikrarlı bir reform gerçekleştiremediğini görüyoruz, bunu ithalat iştahından anlamak çokta güç olmuyor.

17 milyonluk Hollanda örneğin tarım reformu noktasında yaklaşık 20 yıllık disiplinli bir çalışma ile tarımı bir devlet politikası anlayışına çevirerek 94,5 milyar euroluk tarım ihracatı ile ABD’nin ardından dünya ikincisi oldu.

Hollanda'nın 2019 yılında en fazla ihraç ettiği altı ürün şöyle:

-Çiçek soğanı ve süs bitkileri: 9,5 milyar Euro

-Et ve et ürünleri: 8,8 milyar Euro

-Süt ürünleri ve yumurta: 8,6 milyar Euro

-Sebze: 7,3 milyar Euro

-Meyve: 6,2 milyar Euro

-İçecek: 5,8 milyar Euro

Yaş sebze ve meyvenin yanı sıra, 2019 yılında et ihracatı da önemli ölçüde arttı.

Türkiye’de neler olmuş diye baktığımızda:

Türkiye Gıda ve Tarım Sektörü'nde ithalat, 2019’un 11 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,06 düşüşle 11,51 milyar dolar olarak gerçekleşti. İthalatta ilk 3 sırada:

-2,92 milyar dolarla hububat

-2,31 milyar dolarla hayvan yemi

-1,93 milyar dolarla da un sektörü

Söz konusu dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre canlı hayvan ithalatının 1 milyar 49 milyon dolar ve yaş meyve ihracatının 161 milyon dolar azalması ise sevindirici bir durumdu ancak 2020 yılı sonu verileri ile kıyaslama yapılınca durum daha çok netlik kazanacaktır.

2019’un 11 ayında en çok ithal edilen 3 ürün ise 200 milyon dolarla buğday, 80 milyon dolarla soya fasulyesi ve yine 80 milyon dolarla da durum buğdayı.

En çok ithalat yapılan ülkeler ise 2,2 milyar dolarla Rusya Federasyonu, 1,3 milyar dolarla Ukrayna ve 900 milyon dolarla Brezilya.

İthalat cenneti olup olmadığımız noktasında kimlerin ülkemizi cennet olarak gördüğü ortada ama şundan eminim, üreticimizin ARAFTA kaldığı ortada!

Türkiye’nin üreten gücü olan cefakâr ve emektar tüm emekçilerimizin RAMAZAN BAYRAMINI en içten dileklerimle kutluyor,

Sevdikleriyle beraber sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Milli üretici
Milli üretici - 2 ay Önce

Bun ne yaman bir çelişkidir anlamak mümkün değil,bu ülkenin milli üreticileri sadece üretim yapmak için özel bankaların ve tarım kredi kooperatiflerinin korkunç faizleri ile bataklığa battı hepimiz Bağ-Kur borcu nedeniyle ilacı bile parayla satın alıyoruz Allah'ım bizlere çocuklarımıza eşimize hasta etmesin diye dua ediyoruz bunların tek sebebi üretici ürettiği ürünlerinden para kazanamadığıdan dolayıdır , sayın maliye bakanı bu yanlış yapılanı görübde samimi bir şekilde kamuoyuyla paylaştığsa ne ala artık bizler bu konuşmaları inanmıyoruz bu ülkenin koskoca tarım bakanları geçmişte ve hala bu ülkenin milli üreticilerini resmen vatan haini ilan ettiler enflasyon dan dolayı bunları unutmadık, civtçi çok çok çalışır az az kazanır ve paramız var ki ithalat yapıyoruz daha neler neler bu ülkenin milli üreticilerinin ayaklar altına alındığı konuşmalar

Fettah
Fettah - 2 ay Önce

Tarım bakanına saygı duyuyorum ama, tarımda dünya birincisiyiz, diyorya, bence, Türk çiftçisi, dünyanın en borçlu, en çok faize para ödeyen, girdileri dünyada en çok yükselen, ürünü para etmeyen, ithalatla terbiye edilen, en pahalı akaryakıtı kullanan,sahipsiz, hor görülen... Vs ciftcisidir. Birinciyiz derken, bunları da ilave etmek lazım.

Senol
Senol - 2 ay Önce

Nasıl bir ülkede yaşıyoruz, ülkenin tarım bakanı diyor ki, paramız çok ithal ediyoruz, rakip kim, çiftçi. İthal edince yabancı çiftçi desdekleniyor, paramız çok işe, yasada belirlenen çiftçinin payını bari ver.

Ciftci
Ciftci - 2 ay Önce

Bakan bizimle dalga geçiyor. Yada dalga geçiyor yada öyle saniyor

Köylü
Köylü - 2 ay Önce

Bu ülkede planlı tarım politikası var diyen yalan söyler ama tarımın önemi bu günlerde daha belli oldu çiftçinin kıymeti yok ayrı mesele

Tarımcı
Tarımcı - 2 ay Önce

Hayvan yemi diye bir GTIP numarası yok. Arpa, sota, küspe vs var.

Devlet Beg
Devlet Beg - 2 ay Önce

İthalatcıların dediği olmaz ise genel müdür yada bakan yardımcısı kellemizi uçurur. Anında telefon ve tehditler başlar..

Son Tüketici
Son Tüketici - 2 ay Önce

İki üç hafta önce demedi 1 TL ye satılan maydanoz bayrama 1 gün kala 2,5 TL den satıldı. 1 sayılan maydonozdan para kazanamadıdamı 2,5 TL den sattılar yoksa fırsatçılık mı yaptılar. Bunu yapanda hem devletten her türlü desteğini alan üretici. Maydanoz sadece bir örnek idi.

banner248