Tarım alanında ülkemizin en önemli ürünlerinden biri olan Antep fıstığı, muhteşem tadının yanı sıra ekonomik getirisi ile de bilinmektedir.

Antep fıstığı yetiştiriciliği yapmak isteyen veyahut da bu işe yeni giren birçok kişi, arama motorları üzerinden sık sık konuya yönelik sorgulamalarda bulunur. Bu kapsamda bizler de bu içeriğimizde Antep fıstığı yetiştiriciliğine dair birtakım bilgilendirmelerde bulunduk. İşte ayrıntılar…

ANTEP FISTIĞI AĞACININ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bilimsel adı ‘Pistacia vera’ olan Antep fıstığı, Antep fıstığı ağacında yetişen kabuklu bir yemiştir. Anacardiaceae familyasının üyeleri arasında yer alan bu yemişin ağacı 6 ila 9 metre arasında bir boya ulaşabilir.

Kurak iklimin hakim olduğu bölgeleri seven Antep fıstığı ağacı, bu özelliği neden ile kısıtlı bir yetiştirilme alanına sahiptir. Ülkemizde; Diyarbakır, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman ve Siirt illerinde Antep fıstığı yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir.

ANTEP FISTIĞI FİDANI NE ZAMAN MEYVE VERİR?

Antep fıstığı yetiştiriciliği yapmak isteyen pek çok kişi, fidanın ne kadar sürede meyve vereceğini merak etmektedir.

Antep fıstığı fidanının meyve verme süresini etkileyen bazı faktörler bulunur. O faktörlerin başında ise bahçe tesis yöntemi gelir. Dikimin tüplü fidan şeklinde yapılması halinde bitkiler aşılı olacakları için yeterli sulama büyük bir öneme sahip olacaktır. Bu yöntemde fidanın meyve vermesi 4- 5 yılı bulabilmektedir. Dikim, doğrudan tohum veyahut da çöğür şeklinde olur ise bu süre daha da uzayabilmektedir.

ANTEP FISTIĞI FİDANI NE ZAMAN DİKİLİR?

Antep fıstığı fidanının doğru zamanda dikilmesi, hasadın verimli geçmesi bakımından son derece önemlidir. İlkbahar veyahut da sonbahar dönemlerinde dikilmesi gereken fidan, kış aylarının çok sert geçmediği bölgelerde sonbaharın sonlarına doğru da dikilebilir.

Sonbahar aylarında Antep fıstığı fidanı araziye daha iyi tutunabilmektedir. Bu neden ile yetiştiricilik çerçevesinde bu mevsim daha fazla tercih edilmektedir.

Antep fıstığı fidanının araziye tutunma şansını yükseltmek için fidanların üzerlerine evcik yapılabilmektedir. Eğer yetiştiricilik kuru şartlarda yapılacak ise fidanların ilkbahar mevsiminde güneşten yanmalarını engellemek için evcik yapmak şarttır.

ANTEP FISTIĞI AĞACI NE ZAMAN MEYVE VERİR?

Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı! Pankobirlik Genel Müdürü Ramazan Erkoyuncu’nun seçim çalışmalarına katıldı!

Antep fıstığı ağacının meyve verme dönemi, ağacın çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak tüm çeşitlerde meyvelerin ağustos ayında hasada hazır hale geldiğini söylemek mümkündür. Güneydoğu Bölgesi’nde de ağustos ayının sonu ila eylül ayının başı arasında meyvelerin toplanmaya başlandıkları bilinmektedir.

ANTEP FISTIĞI NASIL HASAT EDİLİR?

Antep fıstığı ağacının yetiştirilme süreci kadar meyvelerin hasat süreci de son derece önemlidir. Doğru kontrol edilmeyen hasat dönemi, meyvelerin zarar görmelerine yol açabilir.

Antep fıstıklarını hasat ederken dalların sallanmamaları gerekir. Ayrıca dallara sopalar ile vurulmamasına da özen gösterilmelidir. Ağaçlara zarar verebilecek en ufak bir müdahale dalları da etkileyeceği için bu konuda dikkatli olmak gerekir.

Antep fıstıkları herhangi bir materyal olmadan, direkt olarak el ile toplanabilir. Ancak meyveleri tek tek toplamak bir hayli zaman kaybı yaşatacağı için salkımları nazik bir şekilde dallardan koparmak daha uygundur. Bu şekilde yapıldığında hem salkım saplarının hem de boş meyvelerin kalmaları engellenmiş olacaktır.

Antep fıstığı ağaçlarında boş meyvelerin veyahut da salkım saplarının kalması, ağaçlara doğrudan zarar verir. Bu sebep ile hasat döneminde ağaçlarda herhangi bir atığın kalmamış olduğundan emin olmak gerekir. Toplanan atıklar ise yakılmalıdır.