15 şeker fabrikası kime emanet!

2018 yılında yapılan özelleştirmelerle 10 şeker fabrikası satılırken kamunun elinde 15 şeker fabrikası kalmıştı. Bu 15 şeker fabrikası da yaklaşık 3 ay önce özelleştirme kapsamından çıkarılarak Varlık Fonu’na devredilmişti. Ancak bununla ilgili aylardır Resmî Gazete’de Cumhurbaşkanlığı kararı yayınlanmadı. Devirle ilgili Cumhurbaşkanlığı kararının yayınlanmaması da ister istemez kafaları karıştırıyor.

Yazımın başında bu bilgileri neden verdim?

Halkın genelinde bütün şeker fabrikalarının özelleştirildiği ve devletin elinde bir tane bile şeker fabrikası kalmadığı yönünde genel bir yanlış algı var. Öncelikle bu yanlış algının önüne geçmek için bu bilgileri tekrar hatırlatmak istedim.

Pekâlâ, kamunun elinde kalan ve özelleştirme kapsamından çıkarılan bu 15 şeker fabrikası kime emanet?

Bu fabrikaları yarınlara taşıyacak, yatırım, istihdam ve modernizasyona yönelik projeksiyonları kim hazırlayacak?

İşte şimdi ülkemiz tarım, gıda ve ekonomisi için bu kadar önemli olan bu fabrikaların kimlere teslim edildiğini anlatınca sizin de içiniz sızlayacak!

Artık toplum olarak ne hale geldiysek, bu ülkenin güzelim kurumları böyle liyakatsiz insanlara teslim edilebiliyor! Gerçekten oturup düşünmemiz gerekiyor! 

Allah’tan Türkşeker Tarım’da şaibeli arpa buğday satışı ve nohut peşkeşi ile ilgili belgelere ulaşabildik de 15 şeker fabrikasını yöneten Türkşeker Genel Müdürü Mücahit Alkan’ı da daha yakından tanıma fırsatımız oldu!

Yoksa biz de aldananlar tarafında olacakmışız!

Diyeceksiniz, niye bu kadar canınız sıkıldı, neden böyle bir üslupla yazıyorsunuz!

İnanın kalem oynatmaya bile değmezdi ama Mücahit Alkan’ın arkamızdan konuştukları Türkiye Varlık Fonu’ndan kulağımıza çalınınca bu yazıyı kaleme almak zorunda kaldık.

Millî Gazete’de manşette yayınlanan arpa buğdayda şaibeli satış ve nohut peşkeşi ile ilgili kamuoyuna hiçbir açıklama yapamayan hatta bizi arama cesaretinde dahi bulunamayan Alkan, arkamızdan diyormuş ki; “bütün bilgileri Türkşeker Tarım’ın Genel Müdür Vekili Ercan Yeşilyurt’tan alabileceğimizi ama biz Ercan Yeşilyurt’u aramadan Hasan Hüseyin Demiröz’ün (Türkşeker Tarım eski Genel Müdürü) iftiraları ile bu haberleri yapıyormuşuz!”

Görüyorsunuz değil mi, yaptığımız haberler noktası virgülüne kadar doğru ve belgeli olmasına rağmen ve haberi yapmadan önce Mücahit Alkan’ın kendisi ile bizzat görüştüğümüz halde arkamızdan böyle konuşabiliyor!

Biz kendisine ‘şirketlere toplu satış yapılıyormuş’ diye sorduğumuzda kesin yalan, bu bir iftira demişti!

Hatta şirketlere yapılan satış bilgilerini bize bir rapor halinde verebileceğini söylemişti.

Ama iki hafta sonra bu sözünden çark ederek bu bilgileri veremeyeceğini belirtmişti!

Tabii bizden saklanan bilgilere TÜRİB üzerinden ulaşınca, Mücahit Alkan’ın da büyüsü bozuldu!

Şimdi ona buna çamur atarak, bizim haberciliğimize dil uzatarak işin içinden sıyrılmaya çalışıyor!

Kamunun malını yağmalayanlara hesap soran olmazsa Mücahit Alkan gibi yöneticiler de istedikleri gibi böyle at koştururlar!

Babanızın oğluna 8 liraya satabileceğiniz birinci sınıf nohudu hiçbir duyuru ve ilana çıkmadan 4,93 liraya yandaş bir firmaya satacaksınız, depodaki 100-150 bin ton buğday, arpa, mısırı yine hiçbir duyuru ve ilana çıkmadan TÜRİB üzerinden anlaşmalı yani örtülü satışla belli firmalara aktaracaksınız ve hâlâ koltuğunuzda da oturabileceksiniz!

İşin daha acı tarafı arpa, buğday, nohutta bunlar oluyorsa, kamuya ait 15 şeker fabrikasında üretilen 1 milyon ton şeker, 2 milyon tonun üstünde küspe ve 400 bin tona yakın melasın satışında Allah bilir neler yaşanıyordur!

Sonuçta bu ürünler Türkşeker bünyesinde üretilse de neredeyse tamamına yakını Türkşeker Tarım’a aktarılıyor ve oradan pazarlanıyor!

Yani anlayacağınız Türkşeker’de artık mızrak çuvala sığmıyor!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Personel
Personel - 2 hafta Önce

Sadettin Bey yazınızda özetlemişsiniz aslında size şöyle katkı yapmak istiyorum. Eski Genel Müdür neden görevden alındı biliyormusunuz. Şirket kurulalı 2 ay olmuştu ki Mücahit Alkan ve danışman ekibine hırsız dediği için. Adam o kadar ileri görüşlü idiki bunu iki ay içinde bunu söyledi. Berat bey istifa edince yeni bakanı fırsata çevirdi yalan yanlış aktardı ve eski Gn Müd. görevden aldı. Oysa tüm güzel projeler eski Genel müdüründü. Sonra şirkete çöktüler danışman ekipleri ile. Ve Bursa’dan ne kadar eş dost tanıdık varsa şirketi doldururdular. Hem eşe dosta kıyak hemde yapılan işler dışarı sızmadan yapılsın diye. Tabi bunları işe alırken bir çok liyakatlı ve vatansever eski genel müdürün getirdiği adamlar işten uzaklaştırıldı. Bu liyakatli personeller Mücahit’in, cumhurun ve Ercan’ın yaptığı komisyonlu satışlara imza atmadılar. İmza atmayınca Genel Müdür yardımcılarını da işten uzaklaştırdılar. Yönetim kuruluna falan hep eski genel müdürü kötülediler ve işten atılanlar onun adamı vs. Algısını pompaladılar. Cumhur ve Ercan konusunda Mücahit bir çok defa uyarıldı. İş verdikleri şirketlerden danışmanlık altında para aldıkları konusunda. Ama şikayet eden insanları Cumhur hep susturdu bizi patrondan habersiz mi yapıyor sanıyorsunuz diye. Yani onunda haberi var istersen konuyu uzat anlamında. (Tehdit gibi). Şimdi Mücahit varlık fonuna geçerken Bizi Berat Bey getirdi diye kendini ekipten gösterdi ancak Berat Bey Yaptıklarından dolayı Mücahit’i silmiş durumda. Asla arkasında değil. Ama hala ismini kullanıyor. Varlık fonunu da bu haberi yaptıranlar eski genel müdürün adamları deyip hedef şaşırtıyor. Sözün özeti yapılanlar ortada. Şirketin stokunda ne kadar ürün varsa arkadaşları olan komisyoncularla sattılar. Sözde Belediye Başkanlığı adaylığı için para biriktiriyorlar. Varlık fonu ve Maliye Bakanlığı bu şirketten işten atılmış 30 kişiden herhangi biri ile görüşse bu yazılıp çizilenlerin doğruluğu belgelerle ıspatlanır. Ama kim doğruyu ortaya çıkarmaya çalışacak ki. Doğruları ortaya çıkarmaya çalışacak birileri olduğunu bilseler tüm bu yaptıklarını yaparlamıydı. Maalesef bu konulardan Cumhurbaşkanımızın haberi de yok. Çünkü bilgilendirmiyorlar ve haberleri baskı altında tutuyorlar.

Gazci mucahit
Gazci mucahit - 2 hafta Önce

Mucahit rahat hareket edip istedigi akraba es dostlari kuruma getirmek icin once eski genel muduru yeni bakana yem etti.daha sonra genel mudur yardimcilarii,satis direktorlerini ve mudurleti degistirerek yonetime ercan, Bursalilar grubu olarak bilinen ve bu islerin icinde olan levent yolcu Cumhur, ömer, Talip ve altina arac ve ozel sofor tahsis edilen genel mudur yardimcisi elif ile kurumu bu hale getirdi. gecen sy 20 kisiyi isten cikartan mucahit su anda 80 kisilik isim listesinin isten cikartilmak uzere insan kaynaklarinda bekletigi konusuluyor. Sadettin Bey bu haberleri yapmadaydi bu kisiler coktan bizim gibi isten cikartilacakti. peki liyakatli kisiler kapinin issiz,kimler kaliyor,hemen soyleyelim.uretim muduru emekli polis,satista hirdavatci.koordinator erkek kuaforu,yegen finans muduru,yegen sofor,vs,vs

Yasin TURAN
Yasin TURAN - 2 hafta Önce

Bakan beyin yüzünden, 19 yıldır oy vermiş olduğum Sn. RTE bu bakanı azletmediği için bir daha asla ve asla oy vermeyi düşünmüyorum. Nedenlerini açıklamak istemiyorum ama çok .... açı gerçekler. Yorumu siz yapın ...sn. bakanım

Personel
Personel - 2 hafta Önce

İşiniz gücünüz yalan Allah var Mücahit bey adam gibi adam gelmiş geçmiş en iyi ve temiz yönetici lütfen ama lütfen araştırmadan böyle iftiralar atmayın gerçekten arayıp konuştuğunuzua inanmiyorum İnal bey

banner251